nasze media Mały Gość 12/2024

PAP/kab

dodane 11.01.2012 13:03

Zakończyła się Afryka Nowaka

Na dworcu kolejowym w Poznaniu zakończyła się w środę sztafeta śladami Kazimierza Nowaka „Afryka Nowaka”. W jej ramach ponad 100 podróżników od 2009 roku przemierzyło ok. 40 tys. km.

Uczestnicy wyprawy pokonywali Afrykę trasą wytyczoną przez Kazimierza Nowaka. Był on pierwszym podróżnikiem w historii, który pokonał Czarny Ląd o własnych siłach. Uczestnicy sztafety w miarę możliwości posługiwali się tymi samymi środkami transportu: większość trasy pokonali na rowerach, a resztę m.in. pontonami, pieszo i konno.

Sztafeta zakończyła się po blisko 800 dniach, w miejscu, w którym rozpoczęła się w listopadzie 2009 roku - na dworcu kolejowym w Poznaniu. Zakończenie odbyło się w dniu 115. urodzin podróżnika.

„Pięcioletnia podróż Kazimierza Nowaka była wyprawą samotną. Nasza wyprawa to sztafeta podróżnicza, podzielona na 28 etapów. Jechaliśmy dokładnie dwa lata, dwa miesiące i tydzień. Krócej niż Nowak, ale byliśmy wspomagani przez technikę, sprzęt podróżniczy i elektronikę” - powiedział Polskiej Agencji Prasowej pomysłodawca sztafety i jeden z jej uczestników Piotr Sudoł.

W sztafecie wzięło udział 117 uczestników w tym 38 kobiet.

Kazimierz Nowak urodził się 11 stycznia 1897 roku w Stryju na Podolu. Po I wojnie światowej zamieszkał w Poznaniu. Od 1925 roku pracował jako korespondent prasowy. 26 listopada 1931 roku rozpoczął rowerową wędrówkę z Trypolisu przez Libię, Egipt, Sudan, Kongo Belgijskie, Ruandę, Rodezję, docierając w kwietniu 1934 r. do Przylądka Igielnego. Droga powrotna prowadziła przez południowo-zachodnią część kontynentu - Angolę, zachodnie obrzeże Konga, Francuską Afrykę Równikową i Zachodnią. Liczącą ponad 40 tys. kilometrów trasę zakończył w Algierze w listopadzie 1936 roku. Podczas tej podróży wykonał około 10 tys. zdjęć. Wycieńczony trudami podróży zmarł w wieku 40 lat w niecały rok po powrocie, 13 października 1937 roku. 25 listopada 2006 roku z inicjatywy podróżnika Macieja Pastwy odsłonięto w budynku poznańskiego dworca kolejowego tablicę pamiątkową poświęconą Nowakowi. Na podstawie korespondencji Nowaka wydano kilka książek, imię podróżnika przyjęło także jedno z poznańskich gimnazjów.

Sztafecie patronował m.in. „Gość Niedzielny” i portal wiara.pl

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..