nasze media Mały Gość 12/2024

PAP

dodane 09.01.2012 06:52

Zwyciężył chór z Bielska

Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej zdobył Grand Prix zakończonego w niedzielę 18. Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie (Śląskie). To jedna z największych takich imprez w Polsce.

Laureatów konkursu ogłoszono podczas koncertu galowego w Sanktuarium Golgoty Wschodu w Będzinie.

W grudniowych eliminacjach do festiwalu, zorganizowanych w 32 miejscowościach w Polsce oraz wśród Polaków na Ukrainie i Białorusi, wystartowały amatorskie zespoły, chóry i soliści - w sumie ok. 1,5 tys. wykonawców (m.in. chórów, zespołów, solistów), czyli ok. 16 tys. osób.

W przesłuchaniach finałowych, które odbywały się od czwartku do soboty w Będzinie, wzięło udział 127 solistów, zespołów i chórów - łącznie przeszło tysiąc wykonawców-amatorów, od pierwszoklasistów do emerytów.

Trzyosobowe jury pod przewodnictwem prof. Anny Domańskiej z Akademii Muzycznej w Łodzi nagrodziło i wyróżniło łącznie kilkudziesięciu wykonawców. Otrzymali nagrody pieniężne i rzeczowe.

Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej jest wizytówką tej podbeskidzkiej uczelni. Powstał w maju 2003 r. z inicjatywy Beaty i Jana Borowskich, którzy prowadzą go do dziś. Chór tworzą studenci i absolwenci różnych specjalności bielskiej uczelni oraz osoby niezwiązane z jej społecznością, np. licealiści. W repertuarze zespołu są utwory religijne i świeckie różnych epok, od renesansu po współczesność. Chór prezentuje też pieśni negro spirituals, utwory inspirowane folklorem różnych narodów oraz aranżacje muzyki rozrywkowej. W 2010 r. nagrał płytę z kolędami, wykonywanych m.in. a capella.

Wśród laureatów będzińskiego festiwalu są też wykonawcy spoza Polski. Pierwsze miejsce w kategorii zespołów wokalnych wśród dorosłych otrzymało - na równi z chórem z Knurowa na Śląsku - trio "Ażur" z Winnickiego Kulturalno-Oświatowego Związku Polaków na Ukrainie. Natomiast wśród chórów tworzonych przez osoby dorosłe jury na pierwszym miejscu postawiło chór mieszany "Społem" ze Związku Polaków na Białorusi.

Organizowany od 1994 r. Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika ma formułę konkursu i przeznaczony jest wyłącznie dla amatorów. Dolna granica wieku wynosi siedem lat. W festiwalu mogą wziąć udział soliści, duety, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne, chóry działające w szkołach, domach kultury, parafiach, stowarzyszeniach, organizacjach polonijnych, a także osoby niezrzeszone.

Ideą festiwalu jest umożliwienie artystom-amatorom publicznej prezentacji ich umiejętności oraz popularyzacja tradycyjnych polskich kolęd i pastorałek. Pomysłodawcy imprezy podkreślają, że od początku istnienia cieszy się ona wielkim zainteresowaniem zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych.

"Mimo religijnego charakteru wykonywanych utworów, festiwal ma charakter znacznie szerszy. Kolędy stanowią ważny element polskiej kultury, a w okresie świąt Bożego Narodzenia chętnie śpiewają je nie tylko osoby wierzące" - zauważył dyrektor będzińskiego festiwalu, ks. Piotr Pilśniak.

Jury dobrze oceniło poziom artystyczny wykonawców. Każdy z nich musiał zaśpiewać co najmniej dwie kolędy lub pastorałki, w tym jedną tradycyjną, polską kolędę.

« 1 »