nasze media Mały Gość 12/2024

PAP

dodane 04.01.2012 10:58

Przychodzi ryś do lekarza

6-miesięczny ryś jest pierwszym pacjentem oddziału leczenia tych zwierząt, który rozpoczął działalność w ramach Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu (Podkarpackie) - poinformował w środę lekarz weterynarii tego ośrodka Radosław Fedaczyński.

"Młodego rysia znaleźliśmy w Birczy. Prawdopodobnie stracił matkę i podszedł w pobliże zabudowań. Był bardzo słaby, odwodniony. Miał m.in. zapalenie jelit. Wymagał szybkiej i specjalistycznej opieki. Powoli jednak odzyskuje siły" - powiedział Fedaczyński.

Zastrzegł, że zwierzę zostanie wypuszczone na wolność dopiero wiosną.

Oddział powstał przy pomocy finansowej Karpackiej Spółki Gazownictwa. Obok budynku, gdzie są leczone rysie, znajduje się duża woliera dla drapieżników w trakcie rehabilitacji.

Do tej pory wymagające leczenia rysie z Podkarpacia transportowane były do ośrodka w Mikołowie koło Katowic lub do ogrodów zoologicznych.

"Zakładamy, że będą do nas trafiać głównie rysie poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych lub ranione przez kłusowników" - wyjaśnił Fedaczyński.

Lasy Podkarpacia, głównie Bieszczad, Beskidu Niskiego oraz Pogórzy Dynowskiego i Przemyskiego, są największą w Polsce ostoją rysia. Na Podkarpaciu żyje ponad 200 rysi. Należą one do zwierząt, które widuje się niezmiernie rzadko. Ich tropy można czasami spotkać tylko w dzikich, niedostępnych, śródleśnych kotlinach.

Ryś jest jednym z największych drapieżników Europy. W naszym kraju jest gatunkiem rzadkim, objętym rygorystyczną ochroną, wpisanym do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.

Jest drapieżnikiem z rodziny kotów. Ma brązowo-szare futro w czarne cętki, na końcach uszu pędzelki czarnych włosów. Długość ciała rysia dochodzi do 130 cm, długość ogona do 30 cm.

Najczęściej występuje u nas w niższych partiach gór, w pobliżu siedzib saren, na które chętnie poluje. Sporadycznie atakuje jelenie. W przeciwieństwie do innych drapieżników nie uznaje padliny; woli świeże mięso z upolowanych zwierząt.

W Polsce, choć mniej licznie, rysie występują również w Puszczy Białowieskiej i w Tatrach. Sztucznie zasiedlono je też w Kampinoskim Parku Narodowym i w Puszczy Piskiej.

« 1 »