Kościół katolicki liczy obecnie 1 mld 160 mln wiernych. Co dzień przybywa 31 tys. katolików – wynika z dorocznego raportu „Stan misji światowej”.
Esparta / CC 2.0 Przygotowuje go od lat ewangelikalny Protestancki Ośrodek Globalnego Chrześcijaństwa w South Hamilton w stanie Massachusetts w USA.
Do 2 spośród 7 mld mieszkańców Ziemi nie dotarło jeszcze orędzie Ewangelii. Kolejne 2 mld 680 mln coś o niej słyszało lub nawet ogólnie zna jej treść, ale nie stało się chrześcijanami. W sumie niechrześcijan jest na świecie niemal 4,7 mld.
- Chociaż Jezus Chrystus założył jeden Kościół, a niedługo przed śmiercią modlił się o to, „aby wszyscy stanowili jedno”, to obecnie istnieje wiele osobnych wyznań chrześcijańskich. Na początku XX w. było ich 1600, a w 2011 r. jest ich 42 tys. – pisze watykańska agencja Zenit.
Po katolikach najliczniejsi są tzw. protestanci charyzmatyczni. Jest ich 612 mln, zaś codziennie przybywa ich 37 tys., a więc nieco więcej niż katolików. „Klasycznych” protestantów jest 426 mln. Przybywa ich każdego dnia 20 tys.
Kościoły prawosławne liczą 271 mln ochrzczonych, których liczba zwiększa się co dzień o 5 tys. Anglikanie, których najwięcej mieszka obecnie w Afryce i Azji, liczą 87 mln wiernych, z dziennym przyrostem 3 tys. osób. Tych, których raport nazywa „chrześcijanami marginalnymi” (świadkowie Jehowy, mormoni i inni, którzy nie uznają boskości Jezusa lub Trójcy Świętej) jest 35 mln, o 2 tys. więcej każdego dnia.
Najpowszechniejszą formą wzrostu liczby wiernych jest posiadanie licznego potomstwa i wychowanie go w tradycji religijnej, do której samemu się należy. Najmniej powszechne są konwersje, choć i tak co roku dokonują ich miliony ludzi, zwłaszcza przez przejście do wspólnoty kościelnej współmałżonka.
W 2011 r. chrześcijanie wszystkich wyznań wydali 71 mln egzemplarzy Biblii. Łącznie w użyciu jest ich już 1 mld 741 mln. Ponadto co roku 409 tys. chrześcijan wyjeżdża do innego kraju, by ewangelizować.
Chrześcijan wszystkich denominacji jest 2,3 mld, wyznawców islamu prawie 1,6 mld, hinduistów 950 mln, buddystów ponad 450 mln, podobnie jak wyznawców tradycyjnych religii chińskich. Religie plemienne gromadzą 270 mln wyznawców, sikhowie 24 mln, a żydzi niespełna 15 mln. Ponadto do tzw. nowych religii należy prawie 64 mln ludzi. Ateistów jest ponad 137 mln, a prawie 658 mln ludzi uważa siebie za „niereligijnych”.