20 lat temu Polska dołączyła do państw Unii Europejskiej

20 lat temu Polska dołączyła do państw Unii Europejskiej

Brak komentarzy: 0

Gabriela Szulik

publikacja 01.05.2024 22:38

Każda organizacja ma własne symbole. UE też. Autor flagi Europy powiedział: „jestem bardzo dumny z tego, że flagą Europy jest flaga Matki Boskiej”.

Flaga Unii Europejskiej

Dwanaście złotych pięcioramiennych gwiazd na lazurowym tle, rozłożonych na planie okręgu. Taki projekt, opracowany przez Arsène Heitza, jako oficjalny symbol wybrał i zatwierdziła Rada Europy 8 grudnia 1955 roku, w dniu święta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Przed głosowaniem dwaj wielcy politycy, Robert Schuman i Konrad Adenauer modlili się razem w katedrze w Strasburgu przed znajdującą się tam figurą Niepokalanej w koronie złożonej z dwunastu gwiazd.

(...)

Niecały rok później, dokładnie 21 października 1956 roku, flaga po raz pierwszy zawisła na budynku, a nie był to parlament, ale właśnie katedra w Strasburgu.

Arsène Heitz, twórca projektu flagi Unii Europejskiej Heitz był gorliwym katolikiem. Przyznał, że inspiracją, by w projekcie flagi umieścić wieniec dwunastu gwiazd, były dla niego słowa Apokalipsy wg św. Jana: Potem wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu (Ap 12, 1) i gwiazdy wokół symbolu maryjnego na Cudownym Medaliku Niepokalanej znanym z objawień św. Katarzynie Laboure w Paryżu przy Rue du Bac.

Krótko przed śmiercią Arsène Heitz wyznał dziennikarzom belgijskiego czasopisma „Magnificat”, że jest "bardzo dumny z tego, że flagą Europy jest flaga Matki Boskiej".

Więcej w majowym numerze Małego Gościa

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..
, aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
Gość

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.