Czego za dużo, czego za mało?

Katarzyna Jurków

|

Mały Gość 3/2025

publikacja 20.02.2025 09:38

Wielki Post jest jak wielkie porządki – nie tylko w domu, ale i w sercu. Jak się do porządkowania przygotować?

Czego za dużo, czego za mało? HENRYK PRZONDZIONO / Foto Gość

Od Środy Popielcowej (w tym roku 5 marca) do Wielkiej Soboty (w tym roku 19 kwietnia) trwa Wielki Post. Czas przygotowania do największego wydarzenia w dziejach świata, do zmartwychwstania Jezusa! Liczba 40 nie jest przypadkowa. W Biblii występuje bardzo często – oznacza długi czas. 40 dni trwał potop. 40 lat wędrowali Izraelici do Ziemi Obiecanej. 40 dni Mojżesz przebywał na Synaju. 40 dni Jezus spędził na pustyni, poszcząc i modląc się. I nasz Wielki Post, odliczając niedziele, trwa 40 dni.

Dawniej Wielki Post był bardzo surowy – ludzie wcale nie jedli mięsa, a nawet nabiału, a posiłki były bardzo skromne. Dziś nie pościmy tak rygorystycznie, ale nadal to czas, w którym warto się zatrzymać, przemyśleć swoje zachowanie i zmienić to, co jest do zmiany, być choć trochę lepszym, kiedy nadejdzie Niedziela Zmartwychwstania. Poniżej kilka propozycji na Wielki Post.

Postanowienie

Szkoła, zajęcia dodatkowe, przeróżne obowiązki – byle przetrwać do piątku. I tak w kółko. W codziennym biegu często zapominamy o tym, co ważne. Dlatego dobrze, że jest Wielki Post, okazja by pomyśleć o swoim życiu:

● czego w nim za dużo (kłótni, złości, lenistwa, godzin z telefonem w ręku, marnowania czasu)?

● czego za mało (rozmów z bliskimi, serdeczności, życzliwości, modlitwy, czasu i cierpliwości dla rodzeństwa, babci)?

 

Na szczęście na zmiany nigdy nie jest za późno i wciąż, i zawsze można zaczynać na nowo. Spróbuj wybierać „zamiast”:

● zamiast narzekania – dziękuj za to, co masz,

● zamiast kłótni – rozmawiaj,

● zamiast komputera – weź książkę albo pobaw się z rodzeństwem,

● zamiast słodyczy – warzywa.

 

Możesz wybrać jedno „zamiast” albo utworzyć swoją listę postanowień. Nie musi to być wcale nic specjalnego, wyjątkowego. Wystarczy otworzyć oczy i uszy, uśmiechnąć się, porozmawiać, pomóc.

 

Porządki

Czasami wystarczy zetrzeć kurze, ale niekiedy warto zajrzeć pod dywan i zająć się tym, co pod nim ukryte.

Przygotuj plan na każdy tydzień Wielkiego Postu i zapisz zadania, które pomogą ci odgruzować serce. Nie trzeba tego robić codziennie, ale np. w sobotę. Nie masz pomysłu? Skoro Jezus uczył miłości do innych, to możesz np. oddać komuś zabawki czy gry, którymi już się nie bawisz, ubrania, których już nie nosisz, możesz pomóc mamie w sprzątaniu z własnej woli, bez przypominania posprzątać swój pokój.

 

Przewodnik

Samemu trudno wytrwać w postanowieniach. Dlatego ważne, by mieć obok kogoś mocniejszego. Wcale nie trzeba długo i daleko szukać, wystarczy otworzyć… Biblię. Poznasz tam ludzi, których życie może być dla Ciebie wzorem, ideałem, do którego warto dążyć.

 

Jan Chrzciciel – zachęcał do nawrócenia i przygotowywał ludzi na przyjście Jezusa. Przypomina, jak istotna jest przemiana serca.

Mojżesz – 40 dni modlił się i pościł na górze Synaj. Tak przygotowywał się na spotkanie z Bogiem. To symbol naszego duchowego wzrastania.

Eliasz – też, zanim spotkał się z Bogiem na górze Horeb, pościł przez 40 dni. Jego historia pokazuje, że Bóg mówi w ciszy i modlitwie.

Dawid – król i prorok, przez modlitwę i pokutę szukał Bożego miłosierdzia. Jego Psalmy mogą być nie tylko piękną modlitwą.

 

Modlitwa

Codziennie, nie tylko rano i wieczorem. To jest wyzwanie, uczy wytrwałości, cierpliwości i jak w ogóle rozmawiać z Bogiem, naszym Ojcem. Jeśli boisz się, że o tym zapomnisz, mam proste rozwiązanie: ustaw w telefonie budzik na konkretną godzinę. Kiedy zadzwoni, wiesz, co robić. Możesz dziękować za to, co masz, albo prosić o wszystko, również o siłę by być lepszym. Możesz czytać fragmenty Pisma Świętego, np. o życiu Jezusa, które będą Twoimi hasłami przewodnimi w tym czasie. Możesz wybrać jakieś ważne dla Ciebie zdanie i ustawić jako tapetę w telefonie. Za każdym razem, gdy weźmiesz telefon do ręki, będziesz blisko słowa Bożego. Przykładowo:

– „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!” (Mk 1,15),

– „Kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje” (Mt 16,24),

– „Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie” (Mt 26,41).

 

Na koniec pamiętaj, nie chodzi tylko o wyrzeczenia, ale o to byś był lepszy. Jeśli zrobisz postanowienie i je wypełnisz, będziesz starał się być lepszym człowiekiem – Wielkanoc będzie piękniejsza.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.