Samce – byki – mogą ważyć nawet blisko tonę. Samice są wyraźnie mniejsze, zwykle ich waga nie przekracza 650 kg. Żubr jest największym lądowym ssakiem w Europie.
Włodzimierz Stachoń
Żubr to prawdziwy leśny olbrzym. W naszym kraju na wolności żyje w ośmiu lokalizacjach. Najwięcej jest ich w Puszczy Białowieskiej, bardzo dużo leśnych kolosów mieszka w dzikich Bieszczadach. Poza tym spotkać je można w Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Boreckiej, w Zachodniej Polsce, w Lasach Janowskich, Puszczy Augustowskiej i Puszczy Rominckiej. Oblicza się, że w naszym kraju występuje jedna czwarta światowej populacji żubra.
Losy tego gatunku były bardzo burzliwe. Po pierwszej wojnie światowej nie było dziko żyjących żubrów, przetrwały tylko nieliczne w hodowlach zamkniętych i kilku ogrodach zoologicznych. Wiele lat i wysiłku kosztowało ratowanie króla puszczy od zagłady. Wiodącą w tym rolę odegrały polskie hodowle zamknięte w Białowieży, Niepołomicach i Pszczynie.
Na świecie żyje teraz około dziesięć tysięcy żubrów w 47 wolnych populacjach i 18 półwolnych. W Polsce w okresie zimowym żubry są cały czas dokarmiane, gdyż w środowisku leśnym brak jest dostatecznej ilości pokarmu.
Kilka razy miałem możliwość fotografować żubry w ich zamkniętej hodowli w Puszczy Niepołomickiej, niedaleko Krakowa. Żyje tam ok. 30 żubrów, a od powstania ośrodka na świat przyszło około 300 osobników.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.