Czy męski kolczyk jest OK?

ks. Tomasz Jaklewicz

|

Mały Gość 1/2025

publikacja 19.12.2024 10:30

Chciałbym zrobić sobie kolczyk w uchu, taki męski. Nie wiem tylko, czy mógłbym, bo kiedyś pisał Ksiądz, że to kobiety podkreślają urodę biżuterią, więc czy jako chłopak mogę...? Jak to jest? Max

Czy męski kolczyk jest OK?

Drogi Maksie!

Ważniejsze jest to, co nosisz w sercu, niż w uchu. Nie lekceważę oczywiście Twojego pytania, ale warto od początku jasno postawić sprawę: kwestia stroju lub noszenia kolczyka czy nie – nie są najważniejsze w życiu.

Czasem denerwuje mnie jakaś współczesna moda, ale wiem, że nie wolno pochopnie oceniać ludzi po wyglądzie czy ozdobach, które noszą. Nie mogę z ręką na sercu napisać, że nie możesz nosić kolczyka. Jeśli masz taką ochotę, proszę bardzo, noś kolczyk. Ale warto zapytać siebie: dlaczego tego chcę? Czy chcę zwrócić na siebie uwagę? Coś przez to pokazać? Kogoś naśladuję? Ulegam modzie albo chcę podrażnić kogoś w szkole, kto może mi zwrócić uwagę? A może po prostu mam taki pomysł na swój styl i tyle?

Jeśli pytasz mnie, człowieka w wieku 50+, o radę, to szczerze – nie popieram. Jestem może staroświecki, ale uważam, że mężczyzna powinien błyszczeć raczej czymś innym niż kolczykiem w uchu. Nawet jeśli, jak piszesz, jest to męski kolczyk. Mężczyzna powinien, rzecz jasna, dbać o strój, czyste buty, czyste paznokcie itd. A przede wszystkim liczą się cechy charakteru: uczciwość, słowność, kultura słowa, szacunek dla dziewczyn, humor, poczucie własnej wartości, ale bez poniżania innych, gotowość do pomocy, odwaga, ale bez brawury. Jeśli strojem czy zewnętrzną ekstrawagancją nadrabiamy braki charakteru lub też chcemy w ten sposób zwrócić na siebie uwagę, to nie polecam.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.