publikacja 02.09.2024 11:51
Góra zadań, testy, sprawdziany, tysiące zajęć, obowiązków, i nauka… na ostatnią chwilę. Jak to ogarnąć? Jest na to sposób!
Rafał Widzisz
Jak uczyć się skutecznie, radzi Iwo Scelina, polonista, egzaminator CKE, współtwórca platformy edukacyjnej i kanału na YouTubie „Matura na maksa”, autor warsztatów egzaminacyjnych dla maturzystów i ósmoklasistów.
Co masz zrobić dzisiaj, zrób dzisiaj
Nie odkładaj nauki na później. Nauka na dzień przed sprawdzianem nie jest dobrym pomysłem. Wywołuje ogromny stres, a ten ogranicza nasz mózg. Dlatego lepiej uczyć się 10 minut dziennie, regularnie, niż wkuwać całą noc.
☻ Podziel materiał na mniejsze części i ustal terminy nauki.
☻ Rób przerwy pięcio- lub dzie- sięciominutowe po 25–30 minutach nauki. Nie siedź wtedy przed komputerem czy telefonem, ale otwórz okno i przewietrz się.
☻ Nie wkuwaj tego samego! Zmieniaj przedmioty, których się uczysz, aby nauka była ciekawsza i mniej monotonna. Mózg ma ograniczone zasoby i czas skupienia, uczenie się przez cztery godziny tego samego może zniechęcić najwytrwalszego naukowca.
Ucz się w grupie!
Wspólna nauka z przyjaciółmi motywuje i jest pomocna. Każdy może swoimi słowami opowiedzieć np. o danym wydarzeniu historycznym, co pomoże lepiej zrozumieć temat i zapamiętać.
Zapisz, zdaj, nie zapominaj
Dobre notatki są na wagę złota. Dzięki nim po lekcji łatwiej odnaleźć się w gąszczu informacji. Już podczas pisania przyswajasz wiedzę.
☻ Zapisuj najważniejsze punkty i fakty.
☻ Używaj kolorów i symboli, aby wyróżnić kluczowe informacje. Nagłówki, punkty i podkreślenia wykorzystuj, by uporządkować notatki. Rysuj schematy lub diagramy, by zilustrować swoje pomysły.
☻ Nie kopiuj dosłownie wszystkiego, co mówi nauczyciel. Zapisz jego wypowiedź własnymi słowami, wtedy łatwiej zapamiętasz.
Ciekawe łatwiej zapamiętać
Dużo łatwiej i przyjemniej przyswoić wiedzę, używając kolorowych karteczek, obrazków czy wesołych wierszyków. To tak zwana mnemotechnika. Polega ona na tworzeniu wzorców pomagających w odtwarzaniu trudnych informacji. Mogą to być rymowanki, skróty ułatwiające zapamiętanie trudnych informacji czy akronimy, czyli tworzenie piosenki czy rymowanki z pierwszych liter używanych słów.
Można łączyć nowe informacje z czymś, co już znamy, aby łatwiej je przyswoić. Jeśli próbujesz zapamiętać datę historyczną, wyobraź sobie wydarzenie jako ważny dzień w Twoim życiu.
Wykorzystaj fiszki, czyli małe kartki papieru, na których z jednej strony zapisuje się pytanie, a z drugiej odpowiedź. Używane są one do nauki pojęć, słówek i wzorów. Możesz nimi okleić ścianę lub trzymać je luzem, by były zawsze pod ręką.
Włącz w naukę bliskich. Przeczytaj materiał kilka razy i spróbuj go opowiedzieć lub zrób quiz sprawdzający Twoją wiedzę.
Co w oku, to w głowie
Stwórz mapę myśli. Może dotyczyć lektury, ekosystemu, struktury parlamentu czy życiorysu Kleopatry. Wystarczy blok rysunkowy lub brystol, taśma przylepna, kawałek ściany albo szafy i gotowe! W centrum temat główny rozgałęziony na tematy poboczne i szczegóły.
Wzory matematyczne można… narysować. Wysokość figur innym kolorem, szerokość innym. To zostanie w głowie. Za każdym razem, gdy spojrzysz przed siebie, będziesz miał przed oczami najważniejsze zagadnienia i łatwiej je zapamiętasz.
A jeśli się nie uda…
Przejrzyj podręcznik i skup się na tym, co najważniejsze. Te informacje najczęściej znajdują się w ramkach, są wytłuszczone, wypunktowane lub w podsumowaniu rozdziału. Przed sprawdzianem poskacz, zrzuć z siebie stres i skup się na oddechu. I nawet jeśli się nie uda, pamiętaj, wszystko można nadrobić i poprawić.
Poza tym
☻ Jedz zdrowo, aby mieć energię do nauki.
☻ Śpij przynajmniej 8 godzin na dobę, aby mózg odpoczął.
☻ Regularnie uprawiaj sport, aby poprawić krążenie i dotlenienie mózgu.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.