publikacja 06.10.2023 23:35
Trzy powody podaje Malwina Wyszyńska, koordynatorka Pierwszych Sobót dla Dzieci na zakopiańskich Krzeptówkach
Powód 1. Nasze dzieci
To największy skarb każdego rodzica. Przyszłość nasza i naszego narodu. Dlatego tak ważne jest ich wychowanie i kształtowanie. Dzieci narażone na wiele zagrożeń ze strony mediów, ideologii i kultury chcemy formować zgodnie z naszą wiarą. Wspólna modlitwa z dziećmi i modlitwa dzieci potrafią zdziałać cuda. Matka Boża w Fatimie ukazała się właśnie dzieciom – nie proboszczowi, biskupowi czy wykształconym uczonym, ale skromnym wiejskim pastuszkom, Hiacyncie, Franciszkowi i Łucji. Ich męstwo, wytrwałość i wiara mogą być przykładem dla naszym dzieci, bo choć prośby Maryi były czasem trudne i niezrozumiałe, wiernie je wykonywali. Pierwsze Soboty dla Dzieci to program modlitewny, do którego zapraszamy dzieci z całej Polski. Ale dzieciom trzeba pomóc, by mogły w tym nabożeństwie uczestniczyć i by uczyły się postawy wynagradzania, ofiary i miłości do drugiego człowieka.
Powód 2. Testament św. Jana Pawła II
Święty Jan Paweł II był wielkim czcicielem Pani Fatimskiej. To Ona 13 maja 1981 roku w Rzymie ocaliła jego życie. Zmieniła bowiem bieg śmiercionośnej kuli w niezrozumiały dla lekarzy sposób. Jan Paweł II był w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w 1997 roku, podczas pielgrzymki. Przybył tam w pierwszą sobotę miesiąca, dokładnie we wspomnienie liturgiczne Niepokalanego Serca Maryi, 7 czerwca. Wówczas modlił się w kaplicy przed figurą Pani Fatimskiej przez 15 minut, rozważając tajemnice Różańca. Był to jeden z warunków, który należało spełnić w pierwszą sobotę. Jest to niepodważalny dowód na to, że Jan Paweł II to „papież fatimski”. Chcąc kontynuować dziedzictwo duchowe tego wielkiego Polaka, zachęcamy, by dorośli razem z dziećmi realizowali pierwsze soboty. Tak jak Jan Paweł II.
Powód 3. Orędzie, które powinien poznać świat
Rękami górali na Krzeptówkach w Zakopanem zostało wybudowane Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej, jako wotum, podziękowanie dla Pani Fatimskiej za uratowanie życia papieża w 1981 roku. Zwane jest Polską Fatimą. To największe centrum fatimskie w Europie, zaraz po sanktuarium w Fatimie. To dla nas wielki przywilej, że w naszym kraju mamy miejsce, gdzie orędzie fatimskie wybrzmiewa tak głośno i tak wyraźnie. Jest ono głoszone z Krzeptówek nieprzerwanie od 1950 roku. W 2022 roku podjęto inicjatywę skierowaną również do dzieci. Mamy zatem szansę, by najmłodsi mogli poznać to przesłanie z nieba i nim żyć. I by potem, już jako dorośli, szerzyli to orędzie dalej. By Maryja była bardziej znana i miłowana. By orędzie z Fatimy poznał i spełnił świat.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.