publikacja 17.03.2022 11:30
Ludzkie oko to fantastyczny narząd. Czasem jednak potrzebuje wsparcia, by widzieć lepiej.
unsplash
Zdarza się, że oczy działają gorzej i trzeba im pomóc skomplikowanym leczeniem – tym zajmuje się okulista. Czasem wystarczy dobrać właściwe okulary – tym z kolei zajmuje się optometrysta. Ta skomplikowana nazwa pochodzi z języka greckiego. Optos znaczy „widziany”, a metreo to „mierzenie”. Gdy okulary są już na nosie, przyda się żółta ściereczka.
Krótkowzroczność
Wyraźnie widać przedmioty, które znajdują się blisko nas. – Przyczyna? Zbyt rozciągnięta gałka oczna lub zbyt wypukła rogówka. To najczęstsza wada wzroku u dzieci; nie- leczona może prowadzić do utraty wzroku. – Jakie okulary? Z soczewkami rozpraszającymi światło, czyli tak zwane minusy.
Dalekowzroczność
Zwana też nadwzrocznością. Dobrze widać przedmioty, które znajdują się w oddaleniu od nas, a nieostro te, które są blisko. Dalekowidz może mieć kłopoty z czytaniem. – Przyczyna? Zbyt krótka gałka oczna i płaska rogówka. U dzieci wada pojawia się po urodzeniu i najczęściej zanika z biegiem lat. – Jakie okulary? Z soczewką skupiającą światło, czyli tak zwane plusy.
Starczowzroczność
Trudność z dopasowaniem ustawień oka do odległości i ilości światła. Może to prowadzić zarówno do krótkowzroczności, jak i dalekowzroczności. Można też mieć obie wady jednocześnie. – Przyczyna? Wiek. – Jakie okulary? Można mieć dwie pary lub okulary progresywne z dwiema soczewkami, jedną skupiającą i jedną rozpraszającą światło.
Astygmatyzm
Może występować jednocześnie z innymi wadami. – Przyczyna? Zła krzywizna oka. Obraz jest niewyraźny i z bliska, i z daleka, a dodatkowo lekko zniekształcony. – Jakie okulary? Przy większych wadach soczewki cylindryczne ogniskującej światło w dwóch różnych punktach.
Daltonizm
Nierozróżnianie niektórych kolorów (czerwonego i zielonego). W większości wada dotyka mężczyzn i jest przekazywana genetycznie. – Przyczyna? Zaburzenia wrażliwości czopków siatkówki oka na odbieranie barw. – Jakie okulary? Filtrujące niektóre fale barw, by ułatwić mózgowi prawidłowe rozróżnianie kolorów.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.