Asteroida uderzyła w Ziemię i to spowodowało wyginięcie dinozaurów. Tego uczymy nawet dzieci w przedszkolu. Ale jak to konkretnie wyglądało i czy możemy być pewni takiego biegu wypadków?
istockphoto
Obraz świata budujemy na podstawie doświadczenia, eksperymentu i wiedzy o mechanizmach, które światem fizycznym rządzą. Ale nasza świadomość nie jest pełna, stąd też od czasu do czasu okazuje się, że wyobrażenia trzeba zweryfikować. Do dużych rewolucji w nauce dochodzi dużo rzadziej, niż można by sądzić, ale niewielkie korekty, doprecyzowywanie czy uzupełnianie są na porządku dziennym. Co zabiło dinozaury? A może one wciąż żyją?
Królowie życia
To ostatnie pytanie może zostać potraktowane mało poważnie, pewnie dlatego, że motyw ukrytej krainy dinozaurów, innego wymiaru, w którym one żyją, pojawiał się w wielu fantastycznych opowieściach. Ale to pytanie jest całkowicie zasadne. Już 150 lat temu pojawiła się hipoteza, że dinozaury są przodkami ptaków. Potem ją zarzucono, po to by około 50 lat temu znowu do niej wrócić. Dzisiaj badacze naliczyli ponad setkę różnych cech anatomicznych, które łączą współczesne ptaki z jednym z rzędów dinozaurów. Za formę przejściową pomiędzy dinozaurami a ptakami uważa się Archaeopteryxa, zwierzę przypominające dinozaury, ale równocześnie pierwsze znane zwierzę, którego ciało pokryte jest piórami.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.