publikacja 19.12.2019 10:31
Jeśli ktoś nie próbował sławnego oscypka, to przynajmniej o nim słyszał. Oscypek to twardy wędzony owczy ser z Podhala, Pienin i Beskidów.
Bacówka w Tatrach
Gerard /Reporter/east news
Kiedyś podawano go tylko na specjalne okazje, np. góralskie wesele, albo używano do rozliczeń między gazdą i bacą czy bacą i juhasem. Dziś oscypek jest przysmakiem na stołach w całej Europie. Ma certyfikat polskiego produktu regionalnego, zastrzeżonego w Unii Europejskiej. Dlatego czasem – jeśli oscypek nie jest prawdziwym oscypkiem – nazywany jest serkiem góralskim. W Małopolsce powstał Szlak Oscypkowy, który prowadzi przez 31 bacówek, gdzie można spróbować oscypka, bryndzy, bundzu, żentycy i redykołek. Tam zobaczymy też, jak powstają te świeże wyroby z mleka owczego według różnych receptur rodzinnych i posłuchamy niesamowitych opowieści górali. Tradycja wyrobu oscypka sięga średniowiecza. Co ciekawe, u każdego bacy smakuje on inaczej. Jak powiedział jeden z nich: „Nie ma jednego przepisu. Smaczny oscypek musi być smaczny”.
Bacówki na Szlaku Oscypkowym:
☻Kuźnice, Kalatówki, Bacówka pod Reglami, Dolina Chochołowska, Dolina Kościeliska, Bustryk, Baligówka, Turbacz, Czorsztyn, Jaworki, Nowy Targ-Lotnisko, Dursztyn, Kowaniec, Leśnica, Gliczarów Górny, Biały Dunajec-Lubelki, Łapsze Wyżne, Łapsze Niżne, Zarymbek Wyżny, Brzegi, Murzasichle, Polana Rusinowa, Wierchomla, Ratułów, Zubrzyca Górna, Konina, Biała Środkowa. ☻
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.