Windą do nieba

Piotr Sacha

publikacja 26.10.2017 08:56

Szpikulec przebija chmury nad Seulem. Ma 123 piętra i mierzy 555 metrów. Nie jest najwyższym wieżowcem świata. Pobił za to parę innych rekordów.

Windą do nieba YONHAP /pap

Drzwi do wieżowca postawionego przy rzece Han otwarto po raz pierwszy 3 kwietnia, choć Lotte World Tower już od roku zdobi pejzaż stolicy Korei Południowej. To piąty co do wysokości budynek na Ziemi (spójrzcie na ramkę obok). Do czwartego w Chinach brakuje mu 44 metrów, a do trzeciego w Arabii Saudyjskiej 46 metrów. Rósł przez sześć lat. Nareszcie można go podziwiać od środka.

Rekord pierwszy…

…to winda. Najszybsza na świecie. Rusza i zamienia się… w salę kinową. Na ścianach i na suficie są ekrany z pięknymi widokami miasta. Wyświetla się też numerek piętra i aktualna wysokość nad ziemią. Można wyjechać aż na 118. piętro, którego wysokość sięga 492 metrów. Ta podniebna podróż trwa niecałą minutę. W tym czasie winda pędzi z prędkością blisko 10 metrów na sekundę.

Rekord drugi…

…to obserwatorium. Najwyżej położone na świecie. Nie chodzi o obserwowanie tego, co nad głowami, ale tego, co pod stopami. Bo zwiedzający stoją na podłodze, która nagle... znika. To znaczy robi się przezroczysta. Zewnętrzne ściany też są przezroczyste. Ludziom wydaje się wtedy, że wiszą w chmurach. Dokładnie 478 metrów nad dziesięciomilionowym miastem. Z tego nieziemskiego, a raczej nadziemskiego tarasu samochody sunące ulicami Seulu przypominają maleńkie resorówki.

Rekord trzeci…

…to basen. Mieści się na 85. piętrze. W żadnym innym budynku nie można pływać tak wysoko nad ziemią. Ale na tym nie koniec atrakcji. Architekci pomyśleli też o sali koncertowej z dwutysięczną widownią (tym razem bez rekordu), gigantycznym akwarium, kinie, hotelu i mnóstwie sklepów. Powierzchnia wieżowca, sumując wszystkie jego piętra, równa jest polu 115 boisk piłkarskich.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.