Tuż po urodzeniu ma prawie dwa metry. Kiedy dorośnie – nawet sześć. Ta żywa drabina słynie z łagodnego usposobienia i wielkiej gracji.
fot. COREL
Życie w Afryce to normalne warunki dla żyrafy, ale bardzo często mieszkają one w ogrodach zoologicznych na całym świecie. Przy odpowiednio dużym wybiegu, można zobaczyć, jak ciekawie się poruszają. Na przemian stawiają dwie lewe i dwie prawe nogi. To tak zwany inochód.
Giętka szyja
Niezwykle długa szyja żyrafy zbudowana jest – jak u większości ssaków – z siedmiu kręgów. Są one jednak bardzo wydłużone i specjalnie połączone. Dzięki temu szyja jest niezwykle giętka. Pozwala żyrafie nie tylko sięgać po ulubiony przysmak – liście z wierzchołka drzewa akacjowego – ale także podnieść z ziemi marchewkę. Podobno żyrafa potrafi dotknąć głową wszystkich części swojego ciała.
Wielkie serce
Równie niezwykły jak szkielet, jest układ krwionośny żyrafy. Jej serce dostarcza krew do mózgu znajdującego się trzy i pół metra wyżej. Stąd ścianki serca żyrafy mają grubość 7 centymetrów. Ta potężna pompa bije 170 razy na minutę i wytwarza ciśnienie niemal trzy razy wyższe niż u człowieka. Krew do mózgu dostaje się tętnicą o średnicy 2,5 centymetra (tyle, ile rurka wodociągowa). Wraca żyłą o specjalnych zastawkach, dzięki którym żyrafa, pochylając głowę nie dostaje udaru. Cały układ przystosowany jest do gwałtownych zmian ciśnienia. Różnica między żyrafą schyloną a wyprostowaną wynosi 6 metrów.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.