nasze media Mały Gość 04/2024
dodane 02.11.2008 12:47

Wysoka cena poparcia

Kolega w I gim. był w czołówce, świetnie się uczył, zachowywał, taki dojrzały i inny. Wnet się zmienił, bo wtedy zyskał poparcie kolegów- odtąd z nimi przeszkadzał, źle się uczył. Teraz chciałby zacząć się uczyĆ, ale boi się, że straci kolegów! Gimnazjalistka, kl. II

To bardzo niemiła sprawa. Ale przecież czas biegnie i powoli kolega oraz koledzy powinni dorastać. Niestety, kilku zupełnie odetnie sobie możliwość kształcenia, a za tym pójdą kolejne konsekwencje- gorsza praca, małe pieniądze, mniejsze możliwości, złość na biedę itd.
Moje uwagi:
1. Młodszy nastolatek boi się wyróżniać w grupie, chce być taki, jak inni, bo opinia grupy jest dla niego bardzo ważna. Ale czas płynie i w tym roku trzeba zacząć stawać się mężczyzną. A mężczyzna musi mieć swoje zdanie i musi umieć się postawić. Bo inaczej nie będzie potrafił nigdy wziąć odpowiedzialności za rodzinę.
2. Nie można mówić, że wiara, rodzina i szkoła są ważne, a jednocześnie źle się uczyć, przeszkadzać w prowadzeniu lekcji. To jest postawa tchórza i trzeba z tym skończyć, bo inaczej on sam czuje się podle i sam sobą będzie pogardzał.
3. Bardzo możliwe, że w klasie jest więcej takich chłopaków, którzy chętnie by się zmienili na lepsze. To
najważniejsze zadane- znaleźć tych chłopaków i razem z nimi wziąć się do roboty i przestać sie tak dziecinnie zachowywać.
4. Jestem pewna, że jeśli on kilka razy przerwie jakieś wygłupy i powie "skończmy z tą dziecinadą", to kilku chłopaków go poprze. Tylko w tym momencie musi pokazać siłę psychiczną, bo wtedy koledzy pójdą za nim.
5. Pisze do mnie wiele dziewczyn z gimnazjum z klas III i z liceum. Właśnie niedawno dostałam kilka listów, w których dziewczyny piszą, że jeden kolega już przestał pić, inny przestał palić, już ich to nie bawi. Może to jest dobry pomysł? Mówić: "już nie to nie bawi"
6. Kolega powinien dojrzeć w sensie psychicznym. Musi poczuć pewność siebie, dumę, złość, gniew. Gdy kilka razy skrzywi się, skomentuje coś, że jest dziecinne, głupie, jeśli powie, że on już tego wyrósł, to może sytuacja się poprawi?
7. Dorastanie nie jest łatwe. Jeśli on chce je dobrze przeżyć, to nie może oszukiwać i udawać.
8. Takie zmiany należy dokonywać bardzo powoli. Wtedy koledzy nie będą zszokowani, przyjmą te zmiany spokojniej.
9. Pokazuj, że w niego wierzysz, że ufasz, że da radę. Chwal go za różne drobiazgi w każdej dziedzinie. Proś o pomoc w czymś, w czym on jest dobry.


Więcej listów:






















zadaj pytanie...












« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..