nasze media Mały Gość 04/2024

Gabriela Szulik

dodane 21.02.2014 12:58

Dzień Języka Ojczystego

Polszczyzna jest jednym z 25 największych języków na świecie. Ponad 40 milionów ludzi w Polsce i na świecie mówi w tym języku.

21 lutego świętujemy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dlaczego 21 lutego? Bo tego dnia w 1952 roku, w miejscowości Dhaka (obecnie stolica Bangladeszu) zamordowano pięciu studentów, którzy domagali się uznania ich języka ojczystego – bengalskiego – za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest od czternastu lat. Ustanowiono go podczas 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 17 listopada 1999 roku, by podkreślić bogactwo różnych języków świata. Chodziło też o to, by zwrócić uwagę na ginące języki a spośród obecnie używanych zalicza się do nich aż 43 procent wszystkich języków. Natomiast około 250 języków uznano za języki całkowicie wymarłe w ciągu życia zaledwie trzech ostatnich pokoleń.

Dbajmy więc o poprawną polszczyznę nie tylko w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego, ale przez cały rok. W szkole, w pracy, wśród przyjaciół unikajmy tzw. slangu, skrótów, kalek językowych. Mówmy i piszmy poprawnie.

Narodowe Centrum Kultury i Rada Języka Polskiego zorganizowały akcję „Ojczysty – dodaj do ulubionych”. Ma ona przypominać o tym, jak ważny jest język ojczysty, że każdy Polak jest odpowiedzialny za polską mowę. Polszczyzna jest jednym z 25 największych języków na świecie. Ponad 40 milionów ludzi w Polsce i na świecie w tym języku mówi, myśli, śni, kłóci się i wyraża miłość.

W ramach kampanii „Ojczysty – dodaj do ulubionych”, w piątek 21 lutego o godz. 19.00 w warszawskim Teatrze Polskim odbędzie uroczysta Gala Języka Polskiego.

Gwiazdy ekranu i sceny: Magdalena Kumorek, Kamilla Baar, Emilia Komarnicka, Barbara Kurdej-Szatan, Barbara Melzer, Jacek Koman, Mirosław Zbrojewicz, Tomasz Ziętek i Krzysztof Wakuliński oraz zaproszone do współpracy zespoły teatralne z całej Polski zaśpiewają i przedstawią utwory Reymonta, Prusa, Gombrowicza, Tuwima czy Lema w taki sposób, by ich utwory porwały dzisiejszą nowoczesną publiczność.

Widowisko reżyserowane przez Wojciecha Kościelniaka można oglądać w internecie, na stronie www.nck.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..