nasze media Mały Gość 04/2024

Adś

dodane 02.05.2012 07:00

Biało czerwona

Dziś obchodzimy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

Dzień flagi oficjalnie ustanowiono został dopiero w 2004 roku i upamiętnia zawieszenie polskiej flagi na kolumnie Siegessäule w czasie bitwy o Berlin w 1945 roku. Historia jednak naszych barw narodowych jest dużo starsza.

Początkowo barwo narodową był karmazyn. Kolor ten wytwarzano barwnikiem z czerwca polskiego. Był on bardzo drogi więc na taką barwę mogli pozwolić sobie tylko najwyżsi w państwie dostojnicy i bogata szlachta. Pod Grunwaldem pojawia się w opisach chorągiew symbolizująca całe Królestwo Polskie. Jest to biały orzeł z koroną na czerwonym tle. W Rzeczpospolitej Obojga Narodów chorągiew wyglądała trochę inaczej niż dziś. Były to dwa pasy czerwone oddzielone białym na którym widniał herb.

Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe w 1 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Barwy te odpowiadały zgodnie z heraldyką herbowi - biały orzeł na czerwonej tarczy herbowej. Prawnie jednak dopiero w 1831 roku przyjęto biały i czerwony jako barwy Polski.

W XX wieku odcienie barw zmieniały się jeszcze w 1927 roku, 1955 i 1980 roku.

Dzisiejsza obowiązująca flaga Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątem o proporcjach 5:8 podzielonym na dwa poziome pasy: biały (u góry) i czerwony. Dopuszcza się także wieszanie flagi w formie pionowej wstęgi: wówczas barwa biała powinna znajdować się po lewej stronie lub przy drzewcu.

Jedną z odmian jest flaga z godłem na białym pasie. Pojawiła się w 1919 roku jako flaga poselstw dyplomatycznych i jako bandera handlowa. Przyczyna pojawienia się takiej flagi była bardzo prosta. W morskim kodzie sygnałowym istnieje flaga biało czerwona oznaczająca "Mam pilota na statku", więc aby je odróżnić wprowadzono banderę z godłem. Wolno jej używać tylko przedstawicielstwom dyplomatycznym, cywilnym lotniskom, samolotom podczas lotów za granicę, budynkom portów i polskim statkom morskim. Okręty Marynarki Wojennej mają banderę bardzo podobną tylko wyciętą w dwa zęby, zamiast prostokątnej.

Flaga podlega ochronie prawnej tak jak godło, sztandary i chorągwie. Nie wolno jej niszczyć i znieważać.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..