Nasi przodkowie bardzo bali się wilków, a już szczególnie w lutym, gdy wygłodniałe watahy zbliżały się do ludzkich siedzib. Chroniła przed wilkami poświęcona świeca zwana gromnicą. Z zapalonym ogniem wracali wtedy ludzie z kościołów. Natomiast w drodze do kościoła szeptali z lekkim drżeniem: „Panno Gromniczna, po ogień Twój święcony idę bez obrony przez lasy kolące i wilki wyjące!” My takich wilków nie spotkamy, ale grożą nam współczesne „wilki”, wobec których przydatne mogą być słowa w listów św. Pawła. Znajdziecie je pod opisami sytuacji i możecie użyć, gdy zetkniecie się z różnymi „wilczkami”

1. Idzie głośna gromada młodych „wilków”. Są bardzo pewni siebie, a ludzie z lekkim strachem schodzą im z drogi. Takie czasy, mówią, że zło zwycięża. Z listów św. Pawła wybierz zdanie dla przechodniów, którzy wcale nie powinni się bać.
2. Kopiąc ze złością jakiś kamień, idzie z rękami w kieszeniach bardzo wściekły „wilk”. Z przeciwnej strony zbliża się kobieta. Zadowolony wilk wie, że nieźle ją przestraszy, więc robi bardzo groźną minę. Gdy spotykają się wzrokiem, ona uśmiecha się tak przyjaźnie, że wilk pochyla zawstydzony głowę. Które zdanie z listów św. Pawła wybrała kobieta?

3. Grupka „wilków” stoi z ponurymi minami pod sklepem. Nuda. Nie ma co robić. Chyba tylko komuś przyłożyć. A tu biegnie samotny „wilczek”, woła, by poszli z nim i jego psem na spacer, a potem zaprasza, by razem obejrzeć mecz finałowy, następnie....Jakie zdanie św. Pawła wybrał ten „wilczek”?
4. Gromadka wilków rzuca śnieżkami w przejeżdżające samochody. Wtem z bramy wychodzi starszy mężczyzna, spogląda na swój zakopany w śniegu samochód i ufnie pyta, czy mogliby go odkopać, bo są tacy silni i energiczni. Które zdanie św. Pawła wykorzystał?
5. Na przystanku w trzaskającym mrozie przytupuje gromadka pasażerów. Wreszcie podjeżdża autobus, wsiadają, pojazd rusza, ale nagle staje, bo mama z dzieckiem też chce zdążyć. Jakiś „wilk” już miał pretensje, że kierowca stanął, ale umilkł, bo usłyszał zdania św. Pawła! Które?
6. W niedzielny poranek gromadka „wilczków” zbliża się do kościoła. No tak, rodzice kazali iść, ale przecież niekoniecznie trzeba wchodzić. Nikt nie chce zrobić decydującego kroku. Ale oto nadbiega zdyszany spóźniony kolega, wita się z nimi pospiesznie i przytrzymując drzwi, zaprasza do środka. On zna listy św. Pawła. Które zdanie wykorzystał?.

7. W pewnej rodzinie niedziele bywają trudne dla mamy. Bo inni świętują i odpoczywają, a ona dwoi się i troi, by wszystko było w tym dniu niecodzienne. Przyjechał dziadek i huknął na domowe „wilki”, bo on zna listy św. Pawła. Które przydało się w tej sytuacji?
8. Na szkolnym korytarzu stoją „wilki” i rzucają w przestrzeń różne złośliwości. Nagle podchodzi do nich wychowawczyni, daje jakieś zadanie, nie zważa na głupie miny, uśmiecha się do nich i nawet nie czuje, że ich tak łatwo
9. Jak dobrze siedzieć w ławce i cieszyć się, że ktoś inny jest pytany, męczy się przy tablicy, przynajmniej można się trochę pośmiać. Przewodniczący klasy ucisza wilka, gdyż zna listy św. Pawła. Przytoczył jedno zdanie, które?
10. Najlepsze są „wilczki” na w-fie, gdzie wymagana jest sprawność. Dzisiaj kolejny raz zaliczenie dwutaktu, ale najpierw nauczyciel zwołuje naradę i coś tłumaczy. On zna listy św. Pawła. Które zdanie przypomniał szydercom, by się nie nabijali?
UWAGA:Każdy wilk zmieni się w baranka, jeśli inni zastosują się do rad z listów św. Pawła. Oto kilka z nich. Spróbuj je dopasować do opisanych sytuacji, a przede wszystkim stosuj je w życiu! Jest ich tylko 9, gdyż warto samemu listy św. Pawła czytać i szukać w nich odniesień do sytuacji ze swojego życia.
1. Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam?

2. Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj.

3. Radujcie się, bracia, w Panu, powiadam- radujcie się.

4. Mam pewność co do was, że i wy jesteście pełni dobroci.

5. Brzydźcie się złem, trzymajcie się dobrego.

6. Czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek czynicie, wszystko czyńcie na chwałę Bożą.

7. Zawsze się radujcie, bez ustanku się módlcie, za wszystko dziękujcie

8. Wyprzedzajcie się wzajemnie w okazywaniu szacunku

9. Tak biegnijcie, abyście nagrodę zdobyli.