Rubik byłby bez szans

Weronika Gurdek

|

MGN 12/2008

publikacja 17.11.2008 10:14

Dzisiaj Rubik byłby bez szans. Swoją kostkę pierwszy raz układał przez miesiąc. Obecnie najlepszy wynik to około 15 sekund!

Rubik byłby bez szans fot. WERONIKA GURDEK

Kostka Rubika powstała w 1974 roku. Wymyślił ją węgierski architekt i rzeźbiarz, Ernő Rubik. Wicemistrzem Polski w układaniu kostki Rubika w kategorii „Najmniejsza ilość ruchów” jest Karol Cudzich.

Intuicja
Studiuje informatykę. Właśnie zaczął drugi rok. – Kostka zawsze mnie interesowała – mówi. – W liceum poznałem kolegę, który pokazał mi, jak ją układać. Tak się zaczęło – opowiada. – Nie ma dnia, żebym nie ćwiczył. Wolny czas dzieli Karol na kostkę i granie na perkusji. – Jedno z drugim nie ma zbyt wiele wspólnego – śmieje się – ale przy obydwu zajęciach liczy się koordynacja. W ostatnich latach zainteresowanie kostką Rubika wzrosło. W Polsce zawody w układaniu zaczęły się mniej więcej cztery lata temu. Zabawa kostką to nie żadne czary, a pewna ustalona sekwencja ruchów, zwanych algorytmem. Tego trzeba się nauczyć i wyćwiczyć. Ale – w takim razie – czy jest to w ogóle twórcze zajęcie? Wszystko zależy od konkurencji. Bo są takie, w których liczy się np. jak najmniejsza ilość wykonanych ruchów. – Układanie na ruchy to nie klepanie algorytmu. Zaczynam układać i mam godzinę na ocenę ułożenia kostki – tłumaczy Karol. – Natomiast w układaniu na czas liczą się ułamki sekund, spostrzegawczość, szybkie podejmowanie decyzji i przewidywanie, co stanie się potem. Najważniejsza jest intuicja – dodaje.

Ćwiczenia
Podstawowa, klasyczna kostka to sześcian o dziewięciu polach na każdej ścianie, czyli kostka 3x3x3. Ale są i 2x2x2, 4x4x4, 5x5x5, 6x6x6, a ostatnio pojawiła się też 7x7x7. Układa się je podobnie. Trzeba tylko trochę więcej się nagłowić. Są też kostki, które właściwie nie są kostkami, bo mają bardzo nieregularne kształty, np. square-1 czy piramida. – Nie ma takiego ułożenia kostki, z którego nie można wybrnąć. Zawsze jest rozwiązanie – wyjaśnia Karol. Co trzeba zrobić, żeby dojść do takich wyników jak Karol? Odpowiedź jest prosta: „Ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć... i tak do potęgi „entej”. To mozolne zajęcie. Ale jaka potem jest radość! Można zacząć od kostki 2x2x2, bo to tylko... 3,5 miliona kombinacji. W porównaniu z 43 trylionami możliwości 3x3x3 to duża pociecha. Tak czy inaczej, w przypadku kostki Rubika, jak zresztą w wielu innych przypadkach, wytrwałość przynosi dobre owoce. Zatem do dzieła!

Ernő Rubik
pomysłodawca kostki Rubika, urodził się w 1944 r. na Węgrzech i do dziś tam mieszka. Mama Erna była poetką, a tata inżynierem lotnictwa. Być może po tacie Ernő odziedziczył zamiłowanie do projektowania. Studiował architekturę i rzeźbę. W latach 80. XX wieku założył Rubik Stúdió, gdzie do teraz projektuje meble i gry. Jego najważniejszy wynalazek – kostka Rubika – do dziś jest bardzo popularną grą logiczną. Do tej pory na świecie sprzedano ok. 300 mln sztuk kostek! Co roku w Budapeszcie odbywają się Mistrzostwa Świata w układaniu kostki. W ubiegłym roku na zawodach pojawił się sam wynalazca zabawki, który osobiście wręczył nagrody.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.