Radosne świadectwo

Piotr Sacha

|

MGN 07-08/2011

publikacja 03.06.2011 10:16

Niedługo cały świat zobaczy ponad milion młodych osób, które wierzą Jezusowi.

Radosne świadectwo

Swoją wiarą od 16 sierpnia będą się dzielili mieszkańcy wszystkich kontynentów. W kościołach, szkołach, ośrodkach sportowych usłyszą specjalne katechezy. I spotkają Benedykta XVI. A papież przypomni im, żeby świadectwo wiary zanieśli do swoich krajów, miast, dzielnic.

PEŁNY PLECAK
Do Madrytu wyrusza kilkanaście tysięcy Polaków. Wciąż jeszcze można do nich dołączyć. Ale nie można jechać z marszu... Trzeba się dobrze przygotować, bo Światowe Dni Młodzieży to szczególna pielgrzymka. A przygotowania trwają już od wielu miesięcy. Młodzi ludzie spotykają się ze sobą przy katedrach czy kościołach parafialnych. Modlą się w intencji sierpniowego święta młodzieży, uczą się hiszpańskiego, rozważają słowo Ojca Świętego z hasłem ŚDM: „Zakorzenieni, zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze”. Wśród polskich pielgrzymów największa grupa pochodzi z archidiecezji krakowskiej. W Krakowie, tak jak w innych diecezjach, każdego 16. dnia miesiąca, uczestnicy spotykają się najpierw na Eucharystii. – A potem w kościele św. Krzyża mamy jeszcze spotkanie – opowiada Ania Stępniak. – Ostatnio tematem był... plecak. Mówiliśmy o tym, co jest niezbędne w plecaku pielgrzyma. I o tym, że w naszym „życiowym plecaku” znajduje się nieraz wiele niepotrzebnych rzeczy.

PEWNA POMOC
Jeśli nie możesz pojechać do Madrytu, to na pewno możesz pomodlić się za Światowe Dni Młodzieży – zachęcają organizatorzy. I kolejne wspólnoty, zakony, a nawet szkoły modlą się w tej intencji, jak na przykład gimnazjaliści w Mogilnie i Sobieniach-Jeziorach. Takiej pomocy potrzebują też wolontariusze, którzy w Madrycie powitają pielgrzymów, pomogą im znaleźć nocleg, zadbają o ich bezpieczeństwo. Wolontariusze z Polski będą jedną z najliczniejszych grup. – Będzie nas 1200 – mówi – Andrzej Pietrzyk z Pruchna. – W Madrycie dowiem się, jakie będą moje obowiązki. Teraz szlifuję hiszpański – dodaje. Andrzej od lat jest wolontariuszem na Lednicy. Pomagał też w Taizé uczestnikom Europejskich Spotkań Młodych. Ola Połączak z Torunia jest instruktorką w ZHR. – Od początku wiedziałam, że pojadę do Madrytu – mówi. – Wiem, że w mojej grupie będzie dwudziestu wolontariuszy z różnych krajów – dodaje. Warto śledzić w sierpniu doniesienia z Madrytu. Benedykt XVI po Mszy św. na zakończenie spotkania ogłosi, gdzie odbędą się kolejne Światowe Dni Młodzieży.

Przygotowania do ŚDM na świecie
AUSTRALIA
22-letni Australijczyk Tim Lougoon w grudniu 2010 r. otrzymał ważne zadanie. Biskup Joe Grech wyznaczył go, by poprowadził pielgrzymkę do Madrytu. Dwa tygodnie później biskup zmarł. Tim postanowił, że zbierze 100 pielgrzymów i poprowadzi ich na Światowe Dni Młodzieży ku pamięci zmarłego biskupa.
WATYKAN Benedykt XVI jako pierwszy uczestnik Światowego Dnia Młodzieży otrzymał plecak z pakietem pielgrzyma. W plecaku znalazł się różaniec, książeczka pielgrzyma, przewodnik po ŚDM, „YouCat” – katechizm z przedmową Benedykta XVI, karta na przejazd komunikacją publiczną w Madrycie, czapka i wachlarz.
EKWADOR W pobliżu stolicy Ekwadoru spotykały się ubogie kobiety, by ręcznie wyrabiać różańce dla uczestników ŚDM. Dzięki temu utrzymanie znalazło 150 rodzin. A do Hiszpanii trafi  600 tys. takich różańców.
USA W Madrycie będzie rozdawany komiks w formie mangi o Benedykcie XVI pod tytułem „Habemus Papam”. Jego scenariusz napisała Gabrielle Gniewek, studentka Uniwersytetu Jana Pawła II Wielkiego w San Diego w Kalifornii.
HISZPANIA Krzyż, korona, dwie litery „J” i „M” – to logo Światowych Dni Młodzieży w Madrycie. Jego twórcą jest 38-letni grafik José Gil-Nogués Villa. JMJ to skrót hiszpańskich słów Jornada Mundial de la Juventud, czyli Światowe Dni Młodzieży. Korona przypomina o koronie zdobiącej głowę Matki Bożej z Almudeny, patronki Madrytu. Krzyż mówi o spotkaniu z Chrystusem. A ciepłe kolory: żółty, czerwony i pomarańczowy – kojarzą się z Hiszpanią i nawiązują do Bożej Miłości


Historia ŚDM
Rok 1985 był Międzynarodowym Rokiem Młodzieży. Wtedy w Rzymie zebrało się 350 tys. osób z całego świata. Jan Paweł II napisał do młodych specjalny list i ogłosił, że co jakiś czas będą się odbywać Światowe Dni Młodzieży.

Kolejne spotkania ŚDM:
1987 R. – Buenos Aires, Argentyna
1989 R. – Santiago de Compostela, Hiszpania
1991 R. – Częstochowa, Polska
1993 R. – Denver, USA
1995 R. – Manila, Filipiny
1997 R. – Paryż, Francja
2000 R. – Rzym, Włochy
2002 R. – Toronto, Kanada
2005 R. – Kolonia, Niemcy
2008 R. – Sydney, Australia

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.