Wyjątkowi wśród harcerzy

Gabriela Szulik

|

MGN 09/2010

publikacja 19.08.2010 15:54

Jeśli nastolatków obdarzy się zaufaniem i obarczy dużą odpowiedzialnością, potrafią dokonywać cudów.

Wyjątkowi wśród harcerzy Na zlotach można poznać skautów z całej Europy fot. HENRYK PRZONDZIONO

Zauważył to angielski generał, lord Robert Stephenson Smith Baden-Powell. To on wymyślił i założył skauting na początku XX wieku. Skauting europejski, na tle pozostałych organizacji harcerskich jest wyjątkowy. Dlatego, bo pomaga rodzicom i szkole wychować i przygotować młodego człowieka do dorosłego życia, również chrześcijańskiego. W 1995 roku do wielkiej rodziny Skautingu Europejskiego dołączyło polskie Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”.

NACZELNY SKAUT ŚWIATA
Jako wojskowy, Robert Baden-Powell wydał książkę dla zwiadowców armii brytyjskiej. Okazało się jednak, że z książki chętnie korzystali młodzi ludzie, którzy z wojskiem nic wspólnego nie mieli. Baden-Powell postanowił zorganizować wakacyjny obóz. Z kilkudziesięcioma chłopcami wyjechał na wyspę Brownsea. Tam podzielił ich na mniejsze grupy zwane zastępami. Każdym zastępem kierował wyznaczony chłopiec. Po powrocie Bi-Pi (tak nazywano Baden-Powella), wydał kolejną książkę: „Skauting dla chłopców”. Sprzedała się błyskawicznie w milionach egzemplarzy. Generał był przekonany, że powinien zrezygnować z wojska i całkowicie zająć się skautingiem. Ruch skautek założono później. Bo Bi-Pi uważał, że dziewczęta powinny prowadzić kobiety. Dlatego najpierw poprosił o pomoc swoją siostrę Agnes Baden-Powell, a potem pomagała mu żona. W 1920 roku na Jamboree, czyli pierwszym zlocie skautów Bi-Pi został wybrany Naczelnym Skautem Świata.

WIECZNA LAMPKA W LESIE
O Baden-Powellu mówiło się w Europie coraz częściej. O spotkanie z generałem poprosił pracujący z młodzieżą francuski jezuita, ojciec Sevin. Po rozmowie w Londynie przy słynnej filiżance herbaty o. Sevin stwierdził, że skaut to chrześcijanin żyjący Ewangelią. I jeszcze tego samego dnia zdecydował, że założy katolicki ruch skautów. Ojciec Sevin nadał chrześcijański sens zastępowi, który stał się grupą braci w Chrystusie. Ułożył dla nich zasady, a nawet piosenki i modlitwy. Organizował obozy, gdzie sercem była kaplica polowa, a o obecności Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie przypominało nieustannie podtrzymywane ognisko.

TŁUMACZENIE ZA KARĘ
Książka Baden-Powella „Skauting dla chłopców” na język polski została przetłumaczona za... karę. Przymusowym tłumaczem został Andrzej Małkowski, student Uniwersytetu Lwowskiego. Któregoś dnia spóźnił się na zajęcia polskiej organizacji niepodległościowej „Zarzewie” i takie zadanie wyznaczył mu dowódca. Książka stała się bestsellerem. A drużyny skautów zaczęły powstawać w Polsce – wtedy pod zaborami – jak grzyby po deszczu. Z fl agą narodową Polski, nieistniejącej wtedy na mapie politycznej Europy, skauci uczestniczyli w 1913 roku w zlocie w Birmingham. Wtedy też przyjęto nazwę „harcerz”, czyli to nie tylko ten, który idzie pierwszy na zwiad (skaut), ale również ten, kto pierwszy staje do walki (harcownik).

PO KRYZYSIE
W burzliwej historii Polski polscy harcerze na szóstkę zdali egzamin. Jednak po II wojnie światowej ich zapał i prawość zahamowały władze komunistyczne. Harcerstwo chciały podporządkować rządzącej partii. Skauting światowy też był w kryzysie. Jednak Przewodniczki i Skauci Europy w Niemczech i we Francji chcieli wrócić do zasad ojca Sevina. Tak powstała Federacja Skautów Europy. W Polsce odnowę przyniósł sierpień 1980 roku. Kilka lat później powstało Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”, które w 1995 roku przyłączyło się do wielkiej rodziny Skautingu Europejskiego wiernego najlepszym tradycjom przedwojennego harcerstwa polskiego.

Znak skautów
Znakiem skautów jest biało-czarna chorągiew z czerwonym  ośmioramiennym krzyżem. W środek jest wpisana złota lilijka. To tak zwany KRZYŻ  JOANNITÓW, czyli średniowiecznego  zakonu rycerskiego znanego dziś jako rycerze maltańscy. Osiem rogów krzyża to symbol ośmiu błogosławieństw. Lilia  jest symbolem organizacji harcerskich i skautowskich.

Wyjątkowi wśród harcerzy   Gen. Baden-Powell - ojciec skautingu fot. EAST NEWS Podstawowe zasady skautingu europejskiego:
1. Obowiązki harcerza zaczynają się w domu.
2. Harcerz jest wierny Ojczyźnie i działa na rzecz jedności i braterstwa w Europie.
3. Harcerz – syn chrześcijaństwa – jest dumny ze swej wiary: pracuje sumiennie, aby ustanowić królestwo Chrystusa w całym swoim życiu i świecie, który go otacza.

Przyrzeczenie harcerskie
Na mój honor, z łaską Bożą, przyrzekam  całym  życiem służyć  Bogu,  Kościołowi, mojej Ojczyźnie  i  Europie chrześcijańskiej, nieść w każdej potrzebie pomoc bliźnim, i przestrzegać prawa harcerskiego.

Etapy skautów
Wilczki (8–12 lat)

Bawią się i pracują na podstawie książki Kiplinga „Księga dżungli”. Poznają nowych kolegów lub koleżanki. Uczą się zaradności i poznają Boga.
Harcerze i harcerki (12–17 lat)
Tworzą małe, kilkuosobowe zastępy. Uczą się życia w grupie, kształtują charakter, pogłębiają i porządkują życie religijne. Ważna jest też ich postawa w szkole i w rodzinie.
Przewodniczki i wędrownicy (powyżej 17 lat)
Nazywani są „Drogą”. Każdy szuka swojego powołania i przygotowuje się do dorosłego, odpowiedzialnego życia. Ich dewizą jest służyć innym.

Jak zostać skautem?
1. Sprawdź, czy tam, gdzie mieszkasz, jest zastęp lub drużyna Skautów Europy.
2. Dowiedz się, kiedy mają zbiórki, i przyjdź na spotkanie.
3. Jeżeli w Twojej okolicy nie ma skautów, skontaktuj się z druhem Michałem Pałamarzem (tel. 605 740 177)
4. Po kilku zbiórkach zdecydujesz, czy chcesz zostać skautem.
5. Jeśli tak, składasz przysięgę wierności swojemu zastępowi i stajesz się jego członkiem.
6. Twoim zastępowym będzie o kilka lat starszy harcerz-kolega.
7. Odtąd możesz nosić mundur i chustę z barwami drużyny. Uwaga! Nie jesteś jeszcze harcerzem.
8. Od trzech do sześciu miesięcy przygotowujesz się do złożenia przyrzeczenia harcerskiego. Musisz pokazać, że można na Tobie polegać.
9. Za zgodą Sądu Honorowego Drużyny składasz przyrzeczenie harcerskie i zostajesz harcerzem.

Ważne adresy: www.skaucieuropy.pl; Biuro Skautów Europy, tel. 22 822 32 29; szef biura Bartosz Pałamarz, tel. 668 415 726
 

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.