Uczniowie wcielą się w powstańców śląskich

PAP/p

publikacja 03.06.2011 09:35


Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach ogłosił w czwartek nabór do terenowej gry miejskiej "Powstaniec Śląski Play". Uczniowie będą mieli okazję przebrać się za powstańców oraz odwiedzić miejsca związane z tymi wydarzeniami w czasie 4-godzinnej marszruty.

Gra jest odpowiedzią na przypadającą w tym roku 90. rocznicę wybuchu trzeciego - ostatniego - powstania śląskiego. Z tej okazji Sejmik Województwa Śląskiego postanowił uczcić pamięć uczestników tego największego zrywu powstańczego na Śląsku w XX wieku, ustanawiając rok 2011 Rokiem Pamięci Powstań Śląskich.

Marszruta będzie obejmowała 8 najważniejszych historycznie punktów, m.in. Pomnik Powstańców Śląskich, dawny sztab dowództwa, Muzeum Historii Katowic i Muzeum Śląskie, w których znajdują się eksponaty związane z tymi historycznymi wydarzeniami. Nie będzie to jednak tylko samo zwiedzanie. Przy każdym z punktów dzieci spotkają instruktorów, którzy zlecą uczestnikom gry zadania specjalne - zaaranżują im serię układanek, zagadek albo rozwiązanie krzyżówki o tematyce związanej z historią Śląska.

Grupy mogą liczyć od 3 do 5 osób. Każda z nich otrzyma mapę z wyznaczoną trasą i instrukcję. Jak wynika ze wstępnych obliczeń organizatora gry, przejście opracowanej trasy powinno zająć dzieciom ok. 4 godzin. Zwycięzcy zostaną wyłonieni spośród tych, którzy jako pierwsi dotrą do mety i uzyskają najwięcej punktów za zadania.

Chęć udziału w grze uczniowie powinni zgłaszać do 10 czerwca w siedzibie Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach przy ulicy PCK 19. Formularze zgłoszeniowe można znaleźć na stronie www.rok.katowice.pl Dzieci, które z pomocą rodziców lub szkół, dostarczą swoje zgłoszenia, będą również zachęcane do przebrania się w stroje z epoki powstań śląskich.

Gra odbędzie się 18 czerwca.

Trzecie powstanie śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. Trwało 2 miesiące. Było reakcją na niekorzystny dla Polski werdykt Międzysojuszniczej Komisji Plebiscytowej interpretującej wyniki głosowania w sprawie przynależności Śląska - Polska miała otrzymać tylko powiaty pszczyński i rybnicki. W wyniku zrywu zdecydowano o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska. Z obszaru plebiscytowego do Polski przyłączono 29 proc. obszaru i 46 proc. ludności.