Licheń popularny

PAP/a

publikacja 07.09.2010 13:45


Już ponad 35 tysięcy osób odwiedziło otwarte na początku lipca Muzeum im. księdza Józefa Jarzębowskiego w bazylice Sanktuarium Maryjnego w Licheniu (Wielkopolska). Zgromadzono tutaj najcenniejsze zabytki kultury i historii Polski.

Wszystkie eksponaty pochodzą ze zlikwidowanego muzeum księży marianów w Fawley Court (Wielka Brytania). Placówka została założona w latach 50. ub. wieku przez księdza Jarzębowskiego (1897-1964), który ocalił wiele dzieł pozyskanych jeszcze w okresie międzywojennym w Zgromadzeniu Księży Marianów na warszawskich Bielanach. Do Anglii trafiły po wojnie zabytki z Polski, Francji, Włoch i Niemiec. W 2007 r. zbiory z Fawley Court zostały przewiezione do Lichenia.

"Ksiądz Jarzębowski żywił wielki szacunek dla wszystkich, którzy służyli Ojczyźnie i dla niej oddali swoje życie. W zbiorach znajdują się okulary Romualda Traugutta. Jest także jeden z dwóch platynowych pierścieni gen. Józefa Hallera, z których jeden został wrzucony do morza w trakcie symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem, a drugi generał nosił na palcu do końca życia" - powiedział PAP Piotr Adamczyk z sanktuaryjnego biura prasowego.

W muzeum eksponowane są m.in. dokumenty królów z XVI i XVII wieku, wodzów i bohaterów narodowych, rękopisy oraz pierwsze wydania książek m.in. Sienkiewicza, Norwida, Kraszewskiego, zielnik Orzeszkowej, kolekcja białej broni, cenne starodruki. Wśród tych ostatnich znajduje się pierwsze polskie tłumaczenie Starego i Nowego Testamentu (1560-1561) i Statut Łaskiego - pierwszy drukowany zbiór polskich ustaw, wydany w Krakowie w 1506 r.

Można także oglądać twórczość sakralną oraz prace Jana Matejki, Piotra Norblina, Juliusza Kossaka. Są eksponowane biblie z XVI wieku oraz elementy ekwipunku rycerskiego z tego samego okresu.

Sercem licheńskiego zbioru są pamiątki z powstania styczniowego: rozkazy, instrukcje i odezwy Rządu Narodowego. W skład kolekcji, związanej z powstaniem, wchodzą też m.in. pamiątki gromadzone przez wybitnych historyków - Walerego Przyborowskiego i Edwarda Maliszewskiego.

Muzeum zorganizowano na dwóch piętrach bazyliki, na powierzchni około 1000 m kw. Znajduje się tam siedem tematycznych sal wystawienniczych. Muzeum jest multimedialne, dzięki czemu można przeprowadzać w nim lekcje historii.