Wieś sprzed ponad 3500 lat

PAP/a

publikacja 04.08.2010 08:57


Prace wykopaliskowe prowadzone na stanowisku w środkowej części Cypru doprowadziły do odkrycia pozostałości rolniczej osady sprzed ponad 3500 lat - informuje serwis internetowy "Cyprus Mail".

Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym w Politiko-Troullia, położonym u stóp Gór Troodos na terenie Dystryktu Nikozja.

Archeolodzy prowadzący wykopaliska pod kierunkiem dr. Stevena Falconera i dr Patrycji Fall z amerykańskiego Uniwersytetu Stanowego Arizony w Phoenix odsłonili pozostałości dużej osady z okresu środkowej epoki brązu.

Odkryta osada mogła być poprzedniczką starożytnego miasta Tamassos, stolicy królestwa w czasach późniejszej epoki żelaza, która znajdowała się w okolicach dzisiejszej wioski Politiko.

Osadę tworzyło kilkanaście gospodarstw, skupionych wokół dużego wspólnego dziedzińca. Odkryte przez archeologów ślady wskazują, że mieszkańcy osady zajmowali się uprawą zbóż, hodowlą zwierząt, wytopem miedzi oraz wytwarzaniem wyrobów ceramicznych.

Jak poinformował cypryjski Urząd Starożytności, depozyty archeologiczne na stanowisku Politiko-Troullia zalegają na głębokości do 4 metrów, dzięki czemu jest ono jednym z najgłębszych warstwowych stanowisk archeologicznych na Cyprze.

Starożytni mieszkańcy uprawiali winogrona i oliwki oraz hodowali owce, kozy, krowy i świnie. Polowali również na jelenie i kozice.

Badania pól wokół Politiko-Troullia wykazały, że na okolicznych wzgórzach przez wieki istniały uprawy tarasowe, a początek budowy tarasów sięga prawdopodobnie epoki brązu.

Wyniki badań na stanowisku pozwolą naukowcom lepiej poznać życie starożytnych społeczności zajmujących się rolnictwem, które położyły podwaliny pod rozwój miejskich skupisk cywilizacyjnych na Cyprze.