Żegnaj Barcelono, za dwa lata Helsinki

sport.pl/a

publikacja 02.08.2010 10:35

Tuż przed północą z niedzieli na poniedziałek potężny huk wstrząsnął Barceloną. Efektowny pokaz sztucznych ogni zakończył sześciodniowe 20. mistrzostwa Europy z udziałem 1300 lekkoatletów z 50 krajów. Następne za dwa lata w Helsinkach.

Licząca 71 osób, największa w historii imprezy reprezentacja Polski wywalczyła na Stadionie Olimpijskim usytuowanym na malowniczym Wzgórzu Żydowskim dziewięć medali: dwa złote, dwa srebrne i pięć brązowych. To najlepszy wynik od 1974 roku, kiedy z Rzymu biało-czerwoni przywieźli 10 krążków, w tym cztery złote.

Barceloński dorobek dał Polsce ósme miejsce w klasyfikacji medalowej za Rosją, Francją, Wielką Brytanią, Niemcami, Turcją, Hiszpanią i Ukrainą, a siódme w bilansie punktowym.

Przemysław Czerwiński (tyczka)
    oraz Marika Popowicz, Daria Korczyńska, Marta Jeschke i Weronika Wedler (4x100 m).

Z zagranicznych ekip świetny występ mieli Francuzi. Trzy razy na podium stawali: Myriam Soumare oraz Christoph Lemaitre i Martial Mbandjock.

Dwudziestoletni Lemaitre został królem sprintu na 100 i 200 m oraz w sztafecie 4 x 100 m. Jest pierwszym białym człowiekiem, który na początku lipca pokonał dystans 100 m w czasie poniżej 10 sekund. W 2009 został wybrany wschodzącą gwiazdą europejskiej lekkoatletyki w plebiscycie organizowanym przez European Athletics (na trzecim umieszczono Lewandowskiego).

24-letni Martial Mbandjock zdobył złoto w sztafecie 4 x 100 m, a także brąz na 100 i 200 m. Jego rówieśniczka Myriam Soumare wygrała bieg na 200 m, była trzecia na 100 m oraz druga w sztafecie 4 x 100 m.

Po dwa złote krążki wywalczyli Rosjanka Tatiana Firowa - na 400 m oraz w sztafecie 4 x 400 m, a także urodzony w Somalii reprezentant Wielkiej Brytanii Mo Farah wygrywając bieg na 5000 i 10 000 m. 28-latek jest halowym mistrzem Europy w biegu na 3000 m.

Złoto-srebrny zestaw medali otrzymały trzy kobiety. Pochodząca z Etiopii reprezentantka Turcji Elvan Abeylegesse, która najszybciej pokonała 10 000 m, a na 5000 m była druga, Ukrainka Jelizaweta Bryżina - złoto na 4 x 100 m i srebro na 200 m oraz Rosjanka Ksenia Ustalowa - złoty medal w sztafecie 4 x 400 m i srebrny na 400 m.

Gospodarze, którzy każdego dnia byli dopingowani na Stadionie Olimpijskim przez średnio 35 tysięcy kibiców, pozostawili u siebie osiem medali: dwa złote i po trzy srebrne oraz brązowe.