Relikwie założycielki zmartwychwstanek trafiły do Poznania

KAI/k

publikacja 07.04.2008 07:56

Relikwie założycielki Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek, błogosławionej Matki Celiny Borzęckiej, trafiły w niedzielę do kościoła Zmartwychwstania Pańskiego w Poznaniu.(...)

„Przez jej przykład i wstawiennictwo udziel nam, byśmy krocząc wiernie za krzyżem Twojego Syna, stali się uczestnikami Jego chwalebnego zmartwychwstania” – taką modlitwę odmówił przed relikwiami abp Stanisław Gądecki, który przewodniczył dziękczynnej Mszy św. za beatyfikację Celiny Borzęckiej.

W homilii nazwał Matkę Borzęcką – która założyła zgromadzenie jako wdowa – „oddaną żoną i matką”. Przypomniał, że żyjąca w ziemiańskiej rodzinie na dawnych Kresach Wschodnich przyszła błogosławiona „otaczała opieką okoliczny lud, nie czyniąc różnicy między katolikami i prawosławnymi” i „nadal pociąga swoim świętym życiem”.

„Ta beatyfikacja jest następnym przypomnieniem, że świętość jest możliwa w każdym czasie i w każdym stanie. Jakąkolwiek drogą kroczysz, możesz stać się świętym” – powiedział abp Gądecki o wyniesieniu na ołtarze Matki Borzęckiej.(...)

Celina Borzęcka urodziła się 29 października 1833 roku na terenie dzisiejszej Białorusi. Chciała wstąpić do zakonu, jednak za namową rodziców wyszła za mąż i urodziła czworo dzieci, z których dwoje zmarło. Za pomoc uczestnikom Powstania Styczniowego w 1863 roku trafiła do rosyjskiego więzienia w Grodnie wraz z kilkutygodniową córką Jadwigą.

Po śmierci męża wyjechała z córkami do Rzymu. Tam w 1891 roku za namową generała zmartwychwstańców, ks. Piotra Semenenki, założyła wspólnie z Jadwigą Zgromadzenie Sióstr Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa. Zmarła w 1913 roku w Krakowie. 27 października 2007 roku została ogłosozna błogosławioną.

Zakończony jest także proces beatyfikacyjny córki błogosławionej Celiny Borzęckiej – Jadwigi. Do wyniesienia na ołtarze współzałożycielki zmartwychwstanek potrzebny jest jednak jeszcze cud dokonany za jej wstawiennictwem.

Liczące około 500 sióstr zgromadzenie, do którego należą głównie Polki, prowadzą przedszkola, szkoły, zajmują się katechizacją, opiekują chorymi oraz pracują w biurach parafialnych. Oprócz Polski zmartwychwstanki mają swoje placówki w Anglii, na Białorusi i we Włoszech, a także w Argentynie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Tanzanii i Australii.