Atrakcyjne Niebo w październiku

PAP/k

publikacja 02.10.2007 09:15

Największą atrakcją październikowego nieba będą Orionidy, których maksimum aktywności wypada 21 października - uważa dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN.

Pod koniec miesiąca, nad ranem, nisko nad wschodnim horyzontem możemy spróbować odnaleźć Merkurego, choć nie będzie to łatwe.

Październik to dobry okres do obserwacji Wenus. Godzinę przed wchodem Słońca widać ją około 30 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem. Ze względu na dużą jasność trudno jej nie odnaleźć lub pomylić z innym obiektem.

Także w drugiej połowie nocy możemy dojrzeć Marsa.

Kończy się za to sezon na obserwacje Jowisza. Widać go tylko wieczorem, stosunkowo nisko nad południowo-zachodnim horyzontem.

Kolejną planetą, którą możemy zobaczyć w drugiej połowie nocy, jest Saturn. Widać go w konstelacji Lwa, gdzie świeci z blaskiem dwukrotnie słabszym od najjaśniejszych gwiazd na niebie.

Dysponując lornetką, w październiku dojrzymy dwie jasne planetoidy: Ceres i Florę - obie widać w gwiazdozbiorze Byka.

Październik to miesiąc roju meteorów o nazwie Orionidy. Orbita komety Halley'a, która jest ciałem macierzystym Orionidów, przecina się z orbitą Ziemi w dwóch miejscach. Materiał pozostawiony przez kometę w jednym z tych miejsc daje meteory z roju Eta Aquarydów, a w drugim - z roju Orionidów. W tym drugim przypadku materiał kometarny jest rozrzucony na tak dużym obszarze, że Ziemia przechodzi przez niego od 2 października do 7 listopada. W tych właśnie dniach na naszym niebie możemy obserwować meteory z roju Orionidów. Są to zjawiska bardzo szybkie, bo wchodzą w naszą atmosferę z prędkością 66 km/s.

Maksimum aktywności tego roju występuje zwykle w okolicach 21-22 października. Trzeba przy tym zaznaczyć, że Orionidy najlepiej obserwować w drugiej połowie nocy. Wtedy bowiem radiant roju (czyli miejsce, z którego zdają się wybiegać jego meteory), leżący na granicy gwiazdozbiorów Oriona i Bliźniąt znajduje się wysoko nad horyzontem. Tak więc największej ilości spadających gwiazd powinniśmy w naszym kraju oczekiwać w godzinach 2-5 nad ranem.

W tym roku warunki do obserwacji, ze względu na korzystny układ faz Księżyca, są dobre.

Z innych ciekawych rojów październikowych można wymienić jeszcze aktywne od 6 do 10 października Drakonidy i widoczne w okresie 14- 27 października Epsilon Geminidy.