Otwarto muzeum ikon

KAI/k

publikacja 06.10.2006 09:29

W Supraślu koło Białegostoku otwarto muzeum ikon. Jest to jedna z największych takich placówek w Polsce. Znajduje się na terenie męskiego klasztoru prawosławnego o ponad pięćsetletniej tradycji. W uroczystości uczestniczył zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa.

Zbiór w Supraślu stanowi ok. 1,2 tys. ikon. Najstarsze datowane są na przełom XVII i XVIII wieku. Większość to ikony zatrzymane przez celników w czasie prób ich przemytu do Polski. Jeszcze kilka lat temu takie przemyty były częste. Jednorazowo zatrzymywano po kilkadziesiąt ikon. Po skonfiskowaniu ikon przemytnikom, trafiły one do muzeum.

Obecnie ekspozycję muzeum stanowi około trzystu ikon, cerkiewne przedmioty sakralne oraz XVI-wieczne freski supraskie. Za kilka tygodni wystawa będzie miała charakter multimedialny, z wykorzystaniem światła i dźwięku, zdjęć i obrazów, by pokazać nie tylko same ikony, ale też ich znaczenie kulturowe i religijne. Jednorazowo będzie mogło ją oglądać 80 osób.

Zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa powiedział, że ikona to "okno do drugiego świata, drzwi, które wprowadzają nas w obcowanie ze światem Bożym, ku któremu dążymy(…) Modlimy się przed ikoną, stawiamy świece. (...) Każda ikona przemawia do człowieka, ma oddzielne, właściwe jej znaczenie"

Muzeum w Supraślu - stanowiące część Muzeum Podlaskiego w Białymstoku - będzie także prowadzić konserwację ikon, warsztaty edukacyjne i archiwizację zabytków kultury cerkiewnej.

Pomysł utworzenia Muzeum Ikon w Supraślu zrodził się w 1998 roku.

Województwo podlaskie, do którego należy Supraśl, uznawane jest za centrum prawosławia w Polsce. W Bielsku Podlaskim działa jedyna w kraju szkoła ikonograficzna.