Chłodząca farba

PAP

publikacja 11.10.2017 13:13

Dach pomalowany nową farbą staje się tym chłodniejszy, im więcej światła na niego pada

Chłodząca farba PAP/CTK

W krajach o gorącym klimacie często maluje się i tynkuje zewnętrzne ściany domów na biało – dzięki temu mniej się nagrzewają. Jednak zwykła biel tylko ogranicza nagrzewanie, a nie chłodzi.

Rozwiązaniem może okazać się farba opracowana przez Yarona Shenhava i jego kolegów z firmy SolCold w Herzliya (Izrael). Pomalowana nią powierzchnia jest tym chłodniejsza, im jaśniej świeci słońce.

Farba wykorzystuje sprzeczne z intuicją zjawisko – ochładzanie pod wpływem światła. Dzięki potężnym laserom fizykom udaje się osiągać temperatury bliskie zera bezwzględnego. Cząsteczki absorbują fotony światła o jednej częstotliwości, po czym spontanicznie emitują fotony światła o większej częstotliwości, niosące więcej energii. Z utratą energii spada temperatura oświetlanego materiału.

Jako że chłodzenie laserem budynków byłoby niepraktyczne, wynalazcy postanowili wykorzystać światło słoneczne. Nie było to łatwe, bo laser emituje światło o określonej długości fali, natomiast światło słoneczne jest rozproszoną mieszaniną fal o różnych długościach.

Pożądany efekt chłodzenia udało się osiągnąć dzięki dwóm warstwom farby: zewnętrzna odfiltrowuje część światła, wewnętrzna daje efekt chłodzenia.

Na razie materiał przetestowano w laboratorium. Jak wykazały symulacje, dach pomalowany chłodzącą farbą daje temperaturę na poddaszu niższą o 10 stopni.