Pociąg Gietrzwałd

Gabriela Szulik

publikacja 04.10.2017 06:12

Między Olsztynem a Zieloną Górą będzie kursował pociąg o nazwie „Gietrzwałd”

Pociąg Gietrzwałd http://pompejanska.rosemaria.pl

Nazwę wybrali internauci głosując w III Ogólnopolskim Plebiscycie zorganizowanym przez PKP Intercity. – To będzie piękna pamiątka jubileuszu 140-lecia objawień w Gietrzwałdzie – komentują na portalu.

Mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego najpierw mieli do wyboru 12 nazw. Początkowo „Gietrzwałdu” w ogóle nie było na liście, ale po wielu komentarzach i prośbach ta nazwa też została poddana głosowaniu. Ostatecznie w drugim etapie pozostały trzy nazwy: Gietrzwałd, Grunwald i Niegocin. I co się okazało? Na nazwę Gietrzwałd – pociągu z Olsztyna do Zielonej Góry – oddano 5997 głosów. Na Grunwald 2393 głosy a na Niegocin 398 głosów.

Pasażerowie głosowali od 29 sierpnia do 4 września. Do akcji włączyli się wojewodowie, którzy zaproponowali nazwy kojarzące się z regionem (historia, wybitne postaci, miejscowe atrakcje turystyczne czy wyroby regionalne).

Spośród wszystkich nazw, najwięcej głosów (6935) otrzymał Jagiellończyk (Białystok-Łódź) na pamiątkę Kazimierza IV Jagiellończyka. Oscypek (Zakopane-Warszawa) nawiązujący do tradycyjnego górskiego sera dostał 4048 głosów a Spodek (Katowice-Poznań) przypominający o znanej w całej Polsce hali widowiskowo-sportowej, 3664 głosy.

Internauci wybrali też inne, ciekawe nazwy pociągów. Jest wśród nich pociąg Pobożny (wspominający księcia śląskiego, Henryka Pobożnego) jeżdżący na trasie z Wrocławia do Szczecina, jest Molo (Gdynia-Poznań) nawiązujący do najdłuższego molo znajdującego się w Sopocie i jest pociąg Enigma (Bydgoszcz-Warszaw), który ma przypominać Mariana Rejewskiego, słynnego bydgoskiego kryptologa, który w 1932 r. złamał szyfr Enigmy.

Pociągi pod zwycięskimi nazwami znajdą się w grudniu w nowym rozkładzie jazdy na rok 2017/2018