Superpełnia

Gabriela Szulik

publikacja 13.11.2016 14:49

W nocy z niedzieli na poniedziałek 14 listopada Księżyc, nasz naturalny satelita, będzie najbliżej Ziemi.

Superpełnia PAP / EPA

Dzięki temu będzie wydawał się dużo większy i jaśniejszy niż zazwyczaj. Naukowcy z NASA informują, że księżyc w superpełni może być nawet o 14 proc. większy i 30 proc. jaśniejszy niż podczas zwykłej pełni.

Astronomowie zachęcają do obserwacji jego olbrzymiej, pomarańczowo-czerwonej tarczy księżyca. Ale ponieważ u nas będzie wtedy godzina… 14:52 dlatego jeśli ktoś chce dojrzeć zjawisko superpełni musi mniej więcej godzinę przed wschodem Słońca (w zależności od regionu) między 5.00 a 5.30 rano spojrzeć nad zachodni horyzont. Będzie 6 godzin przed wejściem Księżyca w absolutne pobliże Ziemi. Natomiast dwie i pół godziny przed wejściem w pełnię, czyli w chwilę, kiedy Księżyc znajdzie się na jednej linii z Ziemią i Słońcem.

Srebrny Glob znajdując się nisko nad horyzontem, delikatnie rozjaśni niebo intensywnymi barwami.

Ostatni raz takie zjawisko można było zaobserwować w 1948 roku. Kolejne będzie widoczne dopiero 25 listopada 2034 roku, czyli za 18 lat.

Warto wiedzieć, że orbita Księżyca nie jest okręgiem, a elipsą. A ponieważ Ziemia nie znajduje się w środku elipsy, Księżyc podczas swojej comiesięcznej wędrówki raz znajduje się bliżej, a raz dalej naszej planety.

Raz do roku przypada wyjątkowa pełnia, zwana superpełnią. Wtedy Księżyc zbliża się do Ziemi na najmniejszą odległość.