Ciemność i jedna świeczka

MS

publikacja 16.06.2014 15:01

Młodzi widzowie przenieśli się tym razem do okresu II wojny światowej. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji przedwojennej Warszawy.

Ciemność i jedna świeczka ARCH. ORGANIZATORA

13 czerwca, w krakowskim „Kamieniołomie” odbyło się  9. już widowisko „Historia dla najmłodszych – budzenie pasji”. Dzieci zobaczyły fragmenty archiwalnej kroniki filmowej. Następnie narrator  zaprosił dzieci do zapoznania się z dużą atrakcją jaką była makieta – duża mapa przedwojennej Europy z figurkami żołnierzy, samolotów, czołgów, chorągiewkami, flagami głównych państw. Później dzieci miały okazję posłuchać  opowieści o sąsiadach Polski, ze szczególnym zwróceniem uwagę na Niemcy. Ilustrowały to fragmenty filmowe – kronika archiwalna z przemówieniem Adolfa Hitlera i fragment fabularnego filmu Charlie Chaplina „Dyktator”, który bardzo rozbawił dzieci.

Widzowie obejrzeli też scenkę aktorską, wraz z komentarzem. Ilustrowała ona proces zauroczenia narodu niemieckiego swoim przywódcą.  Na scenie widzieliśmy postać, która miała obok siebie lustro i zdjęcie Hitlera. Aktor  golił się i dzieci obserwowały jak stopniowo upodabniał się do fuhrera.  Na koniec dzieci zobaczyły efekt jego starań – fryzurę identyczną z tą, którą miał Adolf Hitler i wąsika –przystrzyżonego dokładnie w ten sam sposób.

Następną postacią na scenie był polski żołnierz z września 39 r. W pewnym momencie zapadła ciemność i salę oświetlała tylko jedna świeczka. Dzieci miały okazję wyobrazić sobie życie w czasie wojny z perspektywy  piwnicy, wysłuchały charakterystycznego dźwięku nalotu samolotów niemieckich – Stukasów, wysłuchały fragmentu dramatycznego przemówienia prezydenta Warszawy – Starzyńskiego. Kolejną postacią, która pojawiła się w „Kamieniołomie” był żołnierz sowiecki. Dzieci kilka razy w czasie widowiska były zapraszane do makiety, gdzie śledziły rozwój sytuacji na frontach wojny. Kolejni goście opowiadali o życiu w czasie okupacji, dzieci oglądały też krótkie fragmenty filmów archiwalnych i fragment z „Listy Schindlera”. Atrakcyjnym przerywnikiem dla tych bardzo poważnych tematów była postać, osoby przywożącej do Warszawy żywność. Dzieci miały okazję do nauki refrenu piosenki „Teraz jest wojna, kto handluje, ten żyje”. W następnych wejściach kolejni goście opowiedzieli przy makiecie o kolejnych wydarzeniach, aż do końca wojny. Całość jak zwykle zwieńczyła wspólna fotografia. Następny, ostatni już odcinek widowiska 27 czerwca jak zwykle w „Kamieniołomie”.