Strefa dla Jezusa

Piotr Sacha

|

MGN 07-08/2012

publikacja 21.09.2012 10:39

Ewangelia w pantomimie. Po angielsku, włosku czy chorwacku – Msze św. i spowiedź. I setki wolontariuszy wskazujących dobrą drogę.

Strefa dla Jezusa East News/Stanisław Kowalczuk

Dwa lata temu czwarta kolejka rosyjskiej Premier Ligi przypadła w Wielkanoc. W Moskwie w Wielkanoc przypadły derby. Na stadionie Lokomotiwu usiadło wtedy blisko 18 tys. kibiców. W tym 2,5 tys. fanów Dynama. W pewnym momencie kibole Lokomotiwu ryknęli: „Christos woskries!” („Chrystus zmartwychwstał”). I usłyszeli odpowiedź przyjezdnych: „Woistinu woskries!” („Prawdziwie zmartwychwstał”). Wszystkich przeszedł dreszcz.
Podobny dreszcz przeszedł po plecach zwaśnionych szalikowców w Polsce, którzy niedługo po śmierci Jana Pawła II podawali sobie ręce na zgodę. I przechodnie w Piekarach Śląskich poczuli podobny dreszcz, gdy mijał ich długi sznurek kibiców w biało-niebieskich szalikach. Fani Ruchu Chorzów szli za krzyżem do sanktuarium.

Angielski konfesjonał
We Wrocławiu flagi drużyn występujących w Grupie A dekorują nawet jeden z ołtarzy w głównej procesji Bożego Ciała. Podczas Euro w tym mieście będzie DZEuro... czyli Duchowe Zaplecze Euro. Niedaleko strefy kibica stoją dwie sceny. Jest namiot informacyjny. I wielu wolontariuszy wychodzących do fanów piłki z ulotkami o Mszach, miejscach, gdzie można się pomodlić. – Będzie nas słychać w centrum Wrocławia. Jeśli ktoś się zainteresuje i podejdzie pod naszą scenę „Scenę nowej ewangelizacji”, może usłyszy Słowo, które coś odmieni w jego życiu – mówi Robert Ruszczak z Centrum Kultury im. Jana Pawła II.
– Chcemy wykorzystać klimat tego święta sportowego, żeby przybliżać turystom i kibicom nauczanie Jana Pawła II – zapowiadają organizatorzy „DZEuro”.
Odbędą się między innymi koncerty, filmy i spektakle z dobrym przesłaniem. I przez cały czas – modlitwa za mistrzostwa, za bezpieczeństwo przyjezdnych i mieszkańców Wrocławia.  
W Warszawie, Gdańsku i Poznaniu będzie podobnie. – „Strefy Jezusa” będą tam, gdzie przyjdą kibice – młodzi z różnych wspólnot zapraszają do rozmów i modlitwy. Rozdają modlitewniki, gazety i ulotki z programem spotkań. A przede wszystkim z adresami kościołów, gdzie można będzie spowiadać się po angielsku. I uczestniczyć we Mszy odprawianej w zrozumiałym dla siebie języku. 

Modlitwa na poziomie minus 3

Wcześniej w wielu kościołach ludzie modlili się o dobre przygotowanie do mistrzostw. Na przykład w Poznaniu – śpiewami z Taizé. Na Stadionie Narodowym w Warszawie 10 maja poświęcono stadionową kaplicę. Nie taką jak inne, bo „wielowyznaniową”, podobną jak na lotniskach. To znaczy, że będą się tam mogli modlić nie tylko chrześcijanie różnych wyznań, ale i muzułmanie, i Żydzi.
Kaplica znajduje się od strony ul. Wybrzeże Szczecińskie, na poziomie minus 3. Przed meczem piłkarze i trenerzy znajdą tu ciszę. Wielu z nich, wchodząc na boisko, kreśli przecież znak krzyża. A po bramce pokazuje palcem niebo.
Na Euro zagrają nie tylko katolicy. W drużynie Rosji czy Grecji jest na przykład sporo prawosławnych. Są też piłkarze, którzy wyznają islam. Na przykład Francuz Karim Benzema czy Niemiec Mesut Özil.

Dla sportowca i kibica

Nabożeństwa i Msze w językach ojczystych są dla kibiców bardzo cenne. Wyobraźcie sobie, że jesteście, dajmy na to, na mistrzostwach w Danii. Wchodzicie do kościoła i nie rozumiecie księdza. Ani jednego słowa. I nie możecie się wyspowiadać.
Tak się złożyło, że w fazie grupowej, w Polsce zagra większość drużyn z tych krajów, gdzie wiara jest ważna. W Gdańsku i Poznaniu pojawią się Włosi, Hiszpanie, Irlandczycy i Chorwaci.
Wszyscy – grający i dopingujący – mogą sięgnąć po książkę „Ewangelia dla sportowca i kibica”, która dopiero, co się ukazała. Przyda się na Euro i na olimpiadę. Są tam cztery Ewangelie. Ale nie tylko. W czym pomógł Jerzemu Dudkowi bł. Jan Paweł II? Czym dla Anity Włodarczyk jest Msza św.? Za co dziękuje Bogu Kamil Stoch? O co prosi Marcin Gortat leżąc na parkiecie? – wszystkie odpowiedzi są w tej książce.

 

Gdy widzę lub słyszę, że wybitny sportowiec modli się i czyta Biblię, sam chętniej to zrobię. Na tym polega świadectwo wiary. Nie tylko sportowcy, ale i kibice mogą wymieniać się swoją wiarą.
I jeszcze nasza słynna polska gościnność. Pisze o tym w specjalnym liście na Euro 2012 abp Sławoj Leszek Głódź: „Słowo Boże zachęca także do gościnności: „Nie zapominajmy (…) o gościnności, gdyż przez nią niektórzy, nie wiedząc, aniołom dali gościnę.” (Hbr 13,2). A tam, gdzie Boża radość i gościnność, tam też nie ma miejsca na agresję, pogardę, wytykanie potknięć”.

Kalendarz niektórych wydarzeń
10 czerwca, 12.00
Wrocław, kościół św. Elżbiety
Msza św. pod przewodnictwem abp Mariana Gołebiewskiego.
Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk: „Śląsk gra fair play”.

12 czerwca, 19.00
Wrocław, obok kościoła św. Krzyża
Pantomima ewangelizacyjna

15 czerwca, 16.30
Wrocław, przy kościele św. Marcina

20 czerwca, 16.30
Wrocław, przy kościele św. Marcina
Koncert zespołu 40 Synów i 30 Wnuków Jeżdżących na 70 Oślętach

20 czerwca, 19.00
Wrocław, kościół św. Elżbiety
Modlitwa kanonami Taize

21 czerwca, 19.00
Wrocław, przy kościele św. Marcina
Modlitwa uwielbienia w intencji Euro 2012

26 czerwca, 19.00
Wrocław, obok kościoła św. Krzyża
Pantomima ewangelizacyjna

27 czerwca, 19.00
Wrocław, przy kościele św. Marcina
Koncert zespołu Love Story

28 czerwca, 19.00
Wrocław, przy kościele św. Marcina
Koncert uwielbienia

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.