nasze media Mały Gość 04/2024
dodane 03.03.2010 14:06

Dzień Islamu

W naszej szkole odbył się kolejny etap programu ekumenicznego: Dzień Islamu. Ogólnopolski Dzień Islamu obchodzony był 26. stycznia, czyli podczas ferii szkolnych, zatem orientalny duch mógł zapanować w naszej szkole dopiero po feriach, co też się stało zaraz w poniedziałek 1.02.2010.

Islam to dla nas dość egzotyczna religia i kultura, bowiem na naszym najbliższym terenie raczej się z nim nie spotkamy. Tym bardziej może warto dowiedzieć się czegoś ciekawego.
 



Poznaliśmy więc podstawowe filary islamu: wyznanie wiary, jego świętą księgę - Koran, zasady życia, zwyczaje modlitewne. Mieliśmy okazję zobaczyć z bliska nargile – fajkę wodną, czy kindżał, ozdobny sztylet z inskrypcjami arabskimi. Subha, muzułmański różaniec, na którym kontempluje się 99 imion Allaha (setne zna bowiem tylko on sam), poznaliśmy już w październiku, ale tym razem można było zobaczyć inny egzemplarz. Dużym powodzeniem cieszyły się arabskie czapeczki, które można było sobie przymierzyć. Chętni mogli też posłuchać arabskiej muzyki, a pierwszaki nawet tańczyły w jej takt. W niemały podziw wprawiła niektórych informacja, że podczas postu wyznawcy Allaha, przez cały miesiąc zwany ramadanem nie jedzą nic od wschodu do zachodu słońca. Do obejrzenia był jeszcze specjalny dzbanuszek do parzenia kawy „po arabsku” oraz pamiątki przywiezione z podróży po krajach muzułmańskich. Na tereny naszej gminy onegdaj przybył lud związany z mahometanizmem – w Olszówce mieli się pono osiedlić Tatarzy. Nie wytworzyli jednak żadnych trwałych śladów odrębnej kultury: prawdopodobnie „powżeniali się”, przyjęli chrześcijaństwo i meczetu raczej nie wybudowali. W Polsce wyznawców islamu można spotkać głównie na wschodnich i północnych rubieżach. Jest ich ok. 25 tysięcy, więc stosunkowo niewielu. Słynny meczet znajduje się w Kruszynianach, gmina muzułmańska istnieje w Gdańsku. My wieżę minaretu czy muzułmańskie nagrobki możemy obejrzeć jedynie na załączonej fotografii.
 



Islam to – obok judaizmu i chrześcijaństwa, trzecia wielka religia monoteistyczna, czyli oparta na wierze w jednego Boga. Powstał jednak najpóźniej z nich, bo dopiero w VII wieku. Nie wszyscy wiedzą, że muzułmanie uznają Jezusa (zwanego w islamie Isa) za wielkiego proroka, jednak mniejszego od Mahometa. Oddają również cześć Maryi, jako świętej dziewicy; istnieją nawet meczety jej poświęcone.
Islam kojarzy nam się często z terroryzmem. Nie do końca słusznie, gdyż – choć wielu terrorystów to jego wyznawcy, ale wyznawcy fanatyczni, którzy zdarzają się w każdej religii i narodzie. Koran nie nawołuje do nienawiści i wojny z innowiercami, a większość wyznawców pragnie żyć w pokoju z innymi ludami. Jan Paweł II spotykał się z wielkim muftim islamu, odwiedzał meczety, zależało mu na dialogu z wyznawcami tej wielkiej religii. Nam wypada naśladować wielkiego Papieża i naszego Patrona.
 



W tym roku Dzień Islamu odbywał się pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie - zjednoczeni w przezwyciężaniu ubóstwa”. Nasz Metropolita, Kard.Stanisłąw Dziwisz modlił się wspólnie z muzułmanami w Bazylice Ojców Franciszkanów w Krakowie. Nawiązując do tego hasła powiedział:
„Jako dzieci jednego Boga jesteśmy równi w godności i wezwani do solidarności między sobą”. Dlatego także i my włączyliśmy się tym dniem w budowanie dialogu i solidarności.

Szkolne Koło Caritas z Łostówki
 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..