nasze media Mały Gość 04/2024

Gabi Szulik

|

MGN 12/2006

dodane 17.11.2006 11:10

Za betlejemskim murem

Co wydarzyło się Betlejem ponad dwa tysiące lat temu, to wszyscy wiecie. A co dzisiaj dzieje się w Betlejem? Niestety, niedobrze.

Ten betonowy mur, który widzicie na zdjęciu, wysoki na osiem metrów, oddziela Betlejem nie tylko od Jerozolimy, ale od całej Ziemi Świętej. Co więcej, mieszkańcy Betlejem żyją jak więźniowie. Od wielu lat – co jest dla nas niewyobrażalne – wielu nie wyjechało poza swoje miasto. Więcej o ich trudnościach możecie przeczytać na str. 4 w wywiadzie z franciszkaninem, ojcem Sewerynem Lubeckim, który od kilkunastu lat w Betlejem opiekuje się pielgrzymami, a razem z mieszkańcami przeżył tam już wiele dramatycznych chwil. O swoim trudnym życiu mówią też sami mieszkańcy, chrześcijanie, którzy z Betlejem pochodzą, którzy chcieliby tam normalnie żyć. Tak, jak kiedyś ich przodkowie. Tak, jak chociażby my w Polsce.

W Betlejem wszystkim żyje się trudno. I chrześcijanom, i muzułmanom. Żydów nie ma tam wcale – mieszkają w Izraelu, po drugiej stronie muru. Ale najgorzej żyje się chrześcijanom. Oni są w najtrudniejszej sytuacji. Dlatego w Betlejem jest ich coraz mniej, są coraz biedniejsi, nie mają pracy. Często brakuje im nadziei. Ani oni, ani ich dzieci nie mogą się ruszyć dalej niż na odległość 10 kilometrów. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu 80 procent mieszkańców Betlejem, to byli chrześcijanie. Dzisiaj jest ich tam o wiele mniej, może zaledwie 15 procent. I właśnie dlatego tegoroczne adwentowe Roraty, na które Was bardzo serdecznie zapraszam, będą poświęcone Ziemi Świętej, a przede wszystkim Betlejem. Nadzieja, którą przyniósł Pan Jezus była potrzebna dwa tysiące lat temu i bardzo jest potrzebna dzisiaj.

Za betlejemskim murem   Robotnicy palestyńscy czekający pod murem w Betlejem na pozwolenie przejścia do pracy po stronie izraelskiej fot. AP / EPA / PAWEL WOLBERG Podczas Rorat zobaczycie, jak wygląda dzisiejsze Betlejem, jak trudne jest życie jego mieszkańcy, przede wszystkim chrześcijan. Ostatnio papież Benedykt XVI znów prosił, by modlić się o pokój w Ziemi Świętej, by prosić Boga, żeby oświecił władze Palestyny i Izraela. Wy też możecie modlić się za chrześcijan tam żyjących, ale też możecie im bardzo konkretnie pomóc. Jak? Na przykład kupując ozdoby bożonarodzeniowe wytwarzane przez rodziny chrześcijańskie mieszkające w Betlejem. Jeden z takich warsztatów możecie zobaczyć na zdjęciach w fotoreportażu dołączonym do tego numeru „Małego Gościa”. Oczywiście, wiem, że raczej tam nie pojedziecie. Choć może ktoś będzie miał takie szczęście?
Dlatego poniżej jest adres, pod którym możecie zamówić bożonarodzeniowe ozdoby. Są one zrobione z pięknego drewna oliwnego, a co najważniejsze, są wykonane przez chrześcijan w samym Betlejem.
Druga konkretna pomoc jest związana z domem dla sierot, które siostry elżbietanki zaczynają budować w Betlejem. O tym dokładnie przeczytacie na stronie 7.

Zachęcam serdecznie do zamawiania i kupowania tych ozdób, do pomagania betlejemskim dzieciom, zarówno Waszych księży, którzy będą prowadzili Roraty w Waszych parafiach, ale i Was też do tego zachęcam.

Pozdrawia Was
Gabi Szulik,
która nie chce ani w swoim życiu,
ani w życiu innych ludzi
budować żadnych murów.



Adres, pod którym można zamówić pamiątki wyrabiane w Betlejem przez chrześcijańskie rodziny.
Pomoc Kościołowi w Potrzebie
ul. Puławska 95
02-595 Warszawa
tel./fax (22) 845 17 09
e-mail:
info@pkwp.org

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..