nasze media Najnowszy numer MGN 02/2018

Bajka rwandyjska

dodane 04.07.2006 15:55

BEZMYŚLNA MYSZ

Zadufana w sobie mysz wyszła z dziury, szukając czegoś do zjedzenia. Powiedziała sobie: „Jestem inteligentna i nieufna, nikt nigdy mnie nie złapie”. Spacerkiem spenetrowała cały dom, ale nic nie znalazła dla zaspokojenia głodu. W końcu wdrapała się na strych i zobaczyła pułapkę.

Bajka rwandyjska

Zatrzymała się, wpatrując się w nią z niedowierzaniem. Następnie zaczęła krążyć wokół niej. Wreszcie pomyślała: „Z pewnością przebiegły człowiek założył tą pułapkę, aby łapać myszki, ale mnie na to nie złapie”. Rzuciła jeszcze okiem na pułapkę i spostrzegła wspaniały kąsek mięsa ociekający tłuszczem. Pomyślała: „Czuję niebezpieczeństwo. Taki wspaniały kąsek, ale - jak to się mówi - dotkniesz i jesteś zgubiona”. Mogę jednak zbliżyć się i chociaż nacieszyć zapachem, który tak bardzo nęci”.
Myszka powolutku zbliżyła się do pułapki myśląc: „Ci ludzie są naprawdę mało inteligentni, myślą, że ja mogłabym dotknąć takiego niebezpieczeństwa. Bez ryzyka mogę jednak zbliżyć się do tego kąska”. Zrobiła jeszcze kilka kroczków. Nie wiadomo, w jaki sposób dotknęła pułapki i... stało się. Została przyciśnięta przez przeklęte żelazo.
Bezmyślna myszka usiłowała się wyrwać z pułapki, ale bezskutecznie. Zaczęła wzywać pomocy - bezowocnie. W końcu przyszedł człowiek, który założył pułapkę i rzucił myszkę kotu na pożarcie. Stąd nauka: ”Kto nie chce upaść, niech omija pokusę”.
« 1 »
oceń artykuł

Reklama

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  wojas004
  ostatnia aktywność: 18.01.2018
  łączna liczba komentarzy: 66
 • 2
  ezer_kenegdo
  ostatnia aktywność: 25.11.2017
  łączna liczba komentarzy: 16
 • 3
  pusiak
  ostatnia aktywność: 27.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 4
  sorcier
 • 5
  zosiaficek
  ostatnia aktywność: Dziś 14:48
  łączna liczba komentarzy: 14