nasze media Mały Gość 04/2024

PAP/a

dodane 05.07.2011 08:50

Krakowski Kopiec Kościuszki zagrożony


Krakowski Kopiec Kościuszki nasiąka wodą. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej deklaruje, że przekaże pieniądze na badania geologiczne niezbędne, by rozpocząć ratowanie zabytku.

W poniedziałek na Kopcu odbyło się spotkanie Komitetu Kopca Kościuszki z władzami miasta, województwa oraz przedstawicielami Państwowego Instytutu Geologicznego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej(NFOŚiGW).

Uszkodzenia kopca nastąpiły w ostatnich miesiącach po serii ulewnych deszczy. "Nie działa system odwodnienia. Każde opady i topniejący śnieg powodują nasiąkanie bryły kopca, a zwłaszcza jego podstawy wodą. Kopiec można porównać do babki wielkanocnej położonej w miednicy z wodą" - mówił PAP prezes Komitetu Kopca Kościuszki dr Mieczysław Rokosz.

"Projekt, według którego odbudowywano kopiec w latach 2000-2003 nie objął renowacji południowych jego stoków, bo wówczas geolog uznał, że ta część kopca najbardziej nasłoneczniona jest bezpieczna. Właśnie ta część bryły dała o sobie znać w czasie kolejnych powodzi. Kopiec pracuje w linii poziomej - na boki i z góry na dół" - dodał dr Rokosz.

Jak zaznaczył, na Kopcu nie doszło do katastrofy, bo w maju 2010 r. podczas ulewnych opadów stożek był przykrywany folią. Nie dało się jednak uniknąć odspojenia ziemi od krawędzi ścieżek.

Szacuje się, że na badania geologiczne kopca potrzeba obecnie ok. 1,5 - 1,8 mln zł. Koszt prac remontowych trudno określić.

Kopiec Kościuszki usypano w latach 20. XIX w. dla uczczenia przywódcy Insurekcji. Jest jednym z symboli Krakowa. Można z niego podziwiać panoramę miasta. Po ulewach w 1997 r. kopiec wymagał remontu. Na nowo, choć z tej samej ziemi, z której był usypany wykonano wówczas jego stożek. Konstrukcję budowli wzmocniono. Kopiec wyposażono w instalację odwadniającą oraz iluminację. Do 2002 r. na prace remontowe wydano 14,7 mln zł m.in. ze środków na usuwanie skutków powodzi, funduszu Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, budżetu miasta i publicznej zbiórki.
« 1 »