nasze media Najnowszy numer MGN 02/2018

sport.pl/a

dodane 04.07.2011 10:13

Na desce z latawcem przez Bałtyk


Blisko 170 kilometrów ma samodzielnie pokonać polski kitesurfer Janek Lisewski, który podjął się wyzwania przepłynięcia morza Bałtyckiego. Początek podróży planowany jest w okolicach Świnoujścia, koniec przy brzegach Szwecji, niedaleko Ystad.

Cała wyprawa ma trwać około dwunastu godzin i wymaga od Lisewskiego żelaznej kondycji. Data wypłynięcia Polaka jest uzależniona od pogody. Dopiero przy około trzech dniach sprzyjających warunkach na morzu, Lisewski będzie mógł wypłynąć w Bałtyk. W innym wypadku próba przepłynięcia morderczego dystansu mogłaby zakończyć się dla surfera uszczerbkiem na zdrowiu.

Dreszczyk emocji wyprawie Lisewskiego dodaje fakt wypłynięcia w otwarte morze bez jakiejkolwiek indywidualnej asekuracji. Kitesurfer posługiwał się będzie jedynie globalnym systemem ratowniczym.

- Założeniem Janka jest pokazanie, że można tak jak w himalaizmie wejść na największą górę i zdobyć koronę Świata. Przepłynięcie takiego dystansu na desce to wyzwanie porównywalne do wejścia na Mount Everest. To czego on chce dokonać wymaga żelaznej kondycji i bardzo długich przygotowań - mówi Jacek Gadzinowski zajmujący się promocją projektów sportowych w tym również związanych z kitesurfingiem, a prywatnie miłośnik tej dyscypliny.

Kitesurfing jest odmianą surfingu. Do uprawiania tego sportu zwykle używa się około 130 centymetrowej deski i latawca, który jest siłą napędową. Kitesurfing można uprawiać zarówno na akwenach słodkowodnych jak i morskich.
« 1 »

Reklama

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  ezer_kenegdo
  ostatnia aktywność: 25.11.2017
  łączna liczba komentarzy: 16
 • 2
  pusiak
  ostatnia aktywność: 27.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 3
  zosiaficek
  ostatnia aktywność: 19.01.2018
  łączna liczba komentarzy: 14
 • 4
  kotek22
  ostatnia aktywność: 13.01.2018
  łączna liczba komentarzy: 5
 • 5
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 11.01.2018
  łączna liczba komentarzy: 2