nasze media Najnowszy numer MGN 01/2018

KAI/k

dodane 01.04.2008 09:57

Cystersi będą nagrywać śpiewy gregoriańskie

Piętnastu mnichów cysterskich z XII-wiecznego klasztoru Heiligenkreuz w austriackim Wienerwald podpisało kontrakt nagraniowy z wytwórnią Universal Music. Zakonnicy nagrają płytę z chorałem gregoriańskim. O kontrakt starało się ok. 100 zespołów z całego świata.

Wszystko zaczęło się od zwyczajnego e-maila, który cystersom wysłał ich przyjaciel z Londynu. Zawiadomił w nim, że światowa wytwórnia szuka grupy śpiewającej chorał gregoriański.

Cystersi wysłali do wytwórni muzycznej list elektroniczny, zawierający link do internetowej strony klasztoru i do serwisu YouTube, gdzie umieszczono nagrane w klasztorze filmy z chorałami w wykonaniu zakonników z Wiedeńskiego Lasu.

Po zapoznaniu się z nagraniem menedżer z Universal Music Tom Lewis powiedział "Dźwięk, jaki stworzyli był piękniejszy niż wszystkie inne. On zarówno uspokaja, jak i głęboko wzrusza".

O. Philipp-Neri przypuszcza, że kontrakt może być także zasługą Benedykta XVI, który gościł we wrześniu ubiegłego roku w klasztorze podczas swej pielgrzymki do Austrii. Tu - jak mówią świadkowie - papieża urzekł niezwykły śpiew cysterski.

Lewis zapewnia, że w nagraniach austriackich zakonników liczyć się będzie tylko głos, dlatego nie planowana jest żadna dodatkowa obróbka elektroniczna wykonania, choć samo nagranie zapisane zostanie w najnowocześniejszej technice cyfrowej.

Repertuar na płycie zależeć będzie całkowicie od zakonników.

Chorał gregoriański to jednogłosowy śpiew liturgiczny w Kościele rzymskokatolickim. Nazwa pochodzi od imienia papieża Grzegorza Wielkiego, który według tradycji w latach 590-604 zebrał i usystematyzował melodie chorału. Wszystkie melodie zebrane przez Grzegorza Wielkiego zyskały nazwę Antiphonarius (Antyfonarz).

« 1 »

Reklama

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  zosiaficek
  ostatnia aktywność: 14.12.2017
  łączna liczba komentarzy: 8
 • 2
  kotek22
  ostatnia aktywność: 15.12.2017
  łączna liczba komentarzy: 4
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.12.2017
  łączna liczba komentarzy: 47
 • 4
  sebastiankoziol
  ostatnia aktywność: 15.12.2017
  łączna liczba komentarzy: 3
 • 5
  kamiś
  ostatnia aktywność: 08.11.2017
  łączna liczba komentarzy: 32