nasze media Najnowszy numer MGN 03/2018

PAP/k

dodane 03.09.2007 09:39

Prawdziwy Spiderman

Możliwe jest opracowanie stroju, w którym człowiek chodziłby po pionowych ścianach i mógł zwisać z sufitu jak komiksowy Spiderman - informuje pismo "Journal of Physics: Condensed Matter".

Taki ubiór mógłby korzystać z rozwiązań, jakie w naturze występują u pająków czy owadożernych jaszczurek - gekonów, które potrafią biegać po suficie.

Umożliwiają to miliardy drobniutkich wyrostków na ich stopach. Dzięki wykorzystaniu elektrycznego przyciągania pomiędzy molekułami - tzw sił van der Waalsa - stopy gekonów są zdolne do utrzymania ciężaru setki razy przewyższającego wagę ich ciała. Jaszczurki potrafią zwisać do góry nogami z tafli polerowanego szkła.

Jak wynika z obliczeń prof. Nicoli Pugno z Politechniki Turyńskiej, możliwe byłoby wykonanie ubioru o przyczepności umożliwiającej utrzymanie wagi ciała człowieka, przy czym maleńkie włoskowate wypustki można by zastąpić węglowymi nanorurkami.

"Kostium Spidermana" musiałby nie tylko mocno przywierać do powierzchni, ale także z łatwością się od nich odrywać w razie potrzeby.

Powinien także móc - przynajmniej w pewnym stopniu - samoistnie się oczyszczać, by nie stracić zdolności do przywierania - podobnie jak kwiaty lotosu, na których dzięki subtelnej mikrostrukturze nie mogą się utrzymać zanieczyszczenia.

Taka technologia mogłaby znaleźć zastosowanie np w łatwiejszym czyszczeniu szyb wieżowców przez udających pająki pracowników

« 1 »

Reklama

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kamiś
  ostatnia aktywność: 19.02.2018
  łączna liczba komentarzy: 54
 • 2
  zosiaficek
  ostatnia aktywność: 19.02.2018
  łączna liczba komentarzy: 20
 • 3
  Riri
  ostatnia aktywność: 17.02.2018
  łączna liczba komentarzy: 10
 • 4
  KociaAnia
  ostatnia aktywność: 18.02.2018
  łączna liczba komentarzy: 12
 • 5
  Dojrzewająca
  ostatnia aktywność: 14.02.2018
  łączna liczba komentarzy: 3