nasze media Mały Gość 04/2024

Gabriela Szulik

dodane 31.07.2017 14:11

Wakacje w Ossolineum

Dla fanów historii, wszelkich ciekawostek z przeszłości, ale i dla tych, którzy kredki, ołówek czy pędzel zawsze mają przy sobie.

Równo 200 lat temu we Lwowie dzięki Józefowi Maksymilianowi Ossolińskiemu herbu Topór (pisaliśmy o tym w wakacyjnym numerze „Małego Gościa”) powstał Zakład Narodowy im. Ossolińskich, w którym gromadzono cenne zbiory, druki, dokumenty, rękopisy a także obrazy, monety i inne ważne dzieła kultury.

Większość z nich znajduje się dzisiaj we Wrocławiu. Tam właśnie tam, z okazji jubileuszu, otwarto wystawę pokazującą jak historia Ossolineum złączona jest z historią Polski.

Dziesiątki druków, dokumentów, grafik i fotografii pokazują również życie codzienne od czasów powstania Zakładu Ossolińskich aż po dzień dzisiejszy.

Wystawa jubileuszowa ma ofertę edukacyjną dla dzieci, młodzieży i rodzin.

Na sierpień zaplanowano dwa spotkania:

5 sierpnia, godz. 12.00

Warsztaty rysunkowe dla rodzin z dziećmi w wieku 9 – 12 lat

Tytuł: Dama z różami, mężczyzna w mundurze

Uczestnicy najpierw będą musieli odnaleźć kilka dawnych portretów, dokładnie je obejrzeć a potem, po krótkim szkoleniu rysunkowym, dzieci razem z rodzicami będą „z modela” malować rodzinny portret.

Czas trwania: 2,5 h

 

19 sierpnia, godz. 12.00

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie

Przybliżona zostanie historia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich od czasów jego fundatora Józefa M. Ossolińskiego do czasów II wojny światowej oraz historia przewiezienia części zbiorów do Wrocławia.

 

19 sierpnia, godz. 16.00

Spotkanie z kuratorami wystawy

Przedstawiona zostanie historia Ossolineum od przewiezienia części zbiorów do Wrocławia aż po dzień dzisiejszy.

 

Ponadto w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu zorganizowano Wakacje w Ossolineum dla dzieci w wieku 7–12 lat

Zajęcia odbywają się w każdy czwartek o godz. 10.00

Czas trwania: 90 minut

Wstęp wolny

 

3 sierpnia, godz. 10.00

Bratki, maki i bławatki – o „Zielniku” Elizy Orzeszkowej

Eliza Orzeszkowa pisała książki, ale też fascynowała się roślinami, które zbierała, suszyła i tworzyła zielniki. Jeden z nich znajduje się w zbiorach Ossolineum. Pokazuje kwiaty i zioła zebrane ponad 120 lat temu na nad Niemnem.

Uczestnicy spotkania również będą próbować wykonać kwiatowe kompozycje.

 

10 sierpnia, godz. 10.00

Ciekawostki ossolińskie

Czyli przedmioty wyjątkowe, wyróżniające się formą, tworzywem, z którego zostały wykonane, i przeznaczeniem. To portrety dawnych ossolińczyków i intrygujące opowieści z ich życia. To również zaskakująca architektura i wystrój dawnej siedziby Ossolineum.

Podczas warsztatów uczestnicy zabawią się w medalierów i wykonają pamiątkowe medale według własnego pomysłu.

 

17 sierpnia, godz. 10.00

Księgi złotem zdobione

Podczas spotkania uczestnicy zobaczą dawne księgi w okładkach ze skóry i drewna oraz druki w okładkach srebrnych ilustrowane malarstwem miniaturowym. Zobaczą też ornamentalne łąki zamieszkiwane przez smoki i mitologiczne stwory.

Podczas warsztatu będą wykonywać ozdobną kartę tytułową do ulubionej książki.

 

24 sierpnia, godz. 10.00

O bajkach Aleksandra Fredry

W zbiorach Ossolineum znajdują się też rękopisy wierszy Aleksandra Fredry. Uczestnicy zobaczą piękne ilustracje wierszy Aleksandra Fredry. A potem sami spróbują zilustrować wybrany tekst.

31 sierpnia, godz. 10.00

Afrykańskie przygody Henryka Sienkiewicza

Henryk Sienkiewicz twierdził, że każdy sławny pisarz powinien choć jedną książkę napisać z myślą o dzieciach. W jego twórczości taką książką jest właśnie powieść o przygodach Stasia i Nel. Na zajęciach dowiemy się, skąd autorzy biorą pomysły do swoich książek, a także tego, jakie przygody czekają na Czarnym Lądzie. Ponieważ to już czas podsumowań letnich wypraw, spróbujemy stworzyć komiksowe przedstawienia wakacyjnych przygód.

Prowadzenie: Grzegorz Polak

 

Więcej szczegółów:

https://ossolineum.pl/

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..