nasze media Najnowszy numer MGN 06/2018
dodane 13.06.2014 10:00

Kolorowe gaduły

Potrafią dziękować za jedzenie, rozpoznawać przedmioty, kształty i kolory, a nawet liczyć. Ich inteligencję porównuje się do poziomu dwuletniego dziecka.

Brazylia powinna kojarzyć się nie tylko z piłką nożną i karnawałem, ale też z papugami, najbardziej kolorowymi ptakami świata. Od popularnej papugi z rodziny Ara Maracana nazwano najpierw rzekę w pobliżu Rio de Janeiro, potem najważniejszy stadion Brazylii w tym mieście. Typowy obraz brazylijskiej przyrody to tropikalny las i drzewa mieniące się barwnymi papugami.

Tęcza

W ubarwieniu nie mają sobie równych. Gadanie i niezwykle piękne kolorowe pióra to znane cechy papug. Kolory każdego gatunku zależą od barwników w piórach i od tego, jak są zbudowane. Podstawowym barwnikiem jest odmiana melaniny. Dzięki zawartości tak zwanej eumelaniny pióra mają ciemniejsze kolory: brązowy, szary, czarny i ich odcienie. Natomiast psittacina barwi ptaka na czerwono, pomarańczowo i żółto. Oba barwniki o skomplikowanej nazwie mogą dowolnie mieszać się ze sobą, co daje nieograniczone możliwości w ubarwieniu papug. W piórach papug nie ma jednak barwnika, który barwi na zielono albo niebiesko, a mimo to papugi te kolory mają. Jak to możliwe? Otóż pióra są tak zbudowane, że rozszczepiają światło. Podobnie jak krople wody w promieniach słońca tworzą tęczę. W połączeniu słońca z budową piór powstają kolory zielony, fioletowy i niebieski. Największe papugi takich kolorowych piór mają nawet 15 000.

Całość w najnowszym „Małym Gościu”

 

« 1 »
oceń artykuł

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Slotkakotka
  ostatnia aktywność: 06.03.2018
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 2
  Riri
  ostatnia aktywność: 21.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 10
 • 3
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 4
  KociaAnia
  ostatnia aktywność: 01.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 24
 • 5
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 14.02.2018
  łączna liczba komentarzy: 10