nasze media Najnowszy numer MGN 03/2018

Piotr Sacha

dodane 13.12.2012 11:35

Historyczne komputery

Istniały, gdy nie było jeszcze słowa „komp”.

– Commodore lepszy!

– Nie, Atari, najlepszy!

Godzinami spieraliśmy się z kolegami w szkole. Później podłączaliśmy czerwone joysticki i wgrywaliśmy nową grę ze zwykłej kasety. Ale powoli, może się zagalopowałem. Czy komuś mówią coś nazwy Commodore i Atari? Przecież dziś nie ma już właściwie joysticków. Nawet kaset magnetofonowych już nie ma.

Ja byłem oczywiście po tej dobrej stronie :) czyli posiadałem Commodore 64. Uwierzycie, że obowiązkowo musiałem mieć zawsze pod ręką mały śrubokręcik? Nie, mój komputer (słowo „komp” jeszcze nie istniało) działał bez zarzutów. Śrubokręt był potrzebny, by wyregulować głowicę w magnetofonie. Ten zabieg wymagał chirurgicznej precyzji. Minimalne drgnięcie i nici z gry.

Moje C64 pojawiło się na świecie w 1982 roku. To równolatek ZX Spectrum… O nim też nie słyszeliście? Na spectrumach działaliśmy w trzeciej klasie w kółku komputerowym. Ale spectrumy nikomu nie imponowały. Kto miał Amigę 500 (powstała w 1987 r.), był naprawdę Kimś. Miał super grafikę, tak nam się przynajmniej wtedy wydawało. Bo dziś większe wrażenie robią gierki w telefonach. No i miał w swoim komputerze stację dyskietek. Bo to jeszcze nie były czasy płyt CD, ani tym bardziej DVD. Nie mówiąc już o pendrajwach.

Pisze o tym wszystkim z łezką w oku, bo w Katowicach powstało właśnie pierwsze w Polsce Muzeum Historii Komputerów i Informatyki. Tam można zobaczyć wszystkie te cacka sprzed dwudziestu, trzydziestu lat. Na pewno będzie to ciekawe doświadczenie nie tylko dla starych – jak te komputery – ludzi. Ale też dla wszystkich, którzy interesują się informatyką lub po prostu nowinkami technicznymi. Bo, aby lepiej zrozumieć najnowsze „maszyny”, warto poznać ich elektronicznych przodków.

 

« 1 »
oceń artykuł
 • Tomek
  18.12.2012 09:34
  Po jakiej stronie? Dobrej? Wolne żarty!
  doceń 1
 • Konrad
  22.12.2012 17:40
  A ja kupiłem swojego ZX Spectruma za pieniądze z I Komunii, i do dzisiaj mam sentyment do niego i tamtych czasów. Koledzy oczywiści mieli Comodore i Atari a jeden miał Amigę i to na prawdę było coś - muzyka, grafika. A magnetofon do gierek pożyczałem od kolegi z końca ulicy. Tak, to były czasy.... :)
  doceń 0

Reklama

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  KociaAnia
  ostatnia aktywność: Dziś 12:43
  łączna liczba komentarzy: 12
 • 2
  Riri
  ostatnia aktywność: Dziś 19:19
  łączna liczba komentarzy: 10
 • 3
  kotek22
  ostatnia aktywność: 15.02.2018
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 4
  Dojrzewająca
  ostatnia aktywność: 14.02.2018
  łączna liczba komentarzy: 3
 • 5
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 14.02.2018
  łączna liczba komentarzy: 10