nasze media Najnowszy numer MGN 03/2018

Agata Ślusarczyk

dodane 07.12.2012 05:56

Matołek jak brytyjska królowa

Ma swoją ulicę, monetę z własną podobizną i pomniki. Teraz w Muzeum Techniki można oglądać wystawę "80 lat z Koziołkiem Matołkiem".

Na pomysł, by przypomnieć historię Koziołka Matołka wpadł Witold Tchórzewski, kurator wystawy. Od lat organizował wyprawy dla najmłodszych i kolekcjonował przedmioty związane z komiksową postacią. Obecnie dysponuje 300 „kozimi” eksponatami.

Część z nich, z okazji 80-tych urodzin Matołka, postanowił zaprezentować szerszej publiczności. Od 4 grudnia wystawę „80 lat z Koziołkiem Matołkiem” można oglądać w Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki.   

Na parterze mieści się kolekcja zabawek, m.in. pluszaki z lat 50-tych i 60-tych, breloczki z kozią podobizną, puzzle, kubeczki czy Matołek wyrzeźbiony z jednej zapałki przez stołecznego artystę Anatola Karonia. Na środku ekspozycji, zamknięty w szklanej gablocie, stoi „Morski potwór Kozioloni”.

Kto czytał „120 przygód Koziołka Matołka”, ten wie, że kozę wyłowioną z morza za potwora wzięli Włosi. Przygody kozy z Pacanowa będzie można sobie przypomnieć – dla dzieci zorganizowane jest mini-kino. Dorośli mogą zapoznać się z historią powstania obrazkowej historyjki. Spod pióra Makuszyńskiego wyszły cztery tomy „Przygód”.

- Oryginalne, przedwojenne i współczesne wydania można zobaczyć na pierwszymi piętrze. Tak samo jak m.in. stary gramofon, na którym kiedyś słuchano bajki czy projektor - mówi Witold Tchórzewski, kurator wystawy. Historia Koziołka odczekała się także ekranizacji - powstały dwie serie rysunkowych filmów.

A sam Matołek? To już nie byle koza. Niczym królowa brytyjska, której podobizna bita jest na monetach, koziołkowy łeb widnieje na lokalnych dukatach w gminie Pacanów, ma własną ławeczkę Pszczewie, doczekał się licznych pomników, muralu w Międzyrzeczu, kopca w Witnicy i własnej ulicy: w Ostrowie Wielkopolskim i we wsi Łosie w gminie Radzymin.

Wystawę w Muzeum Techniki można oglądać do 17 lutego 2013.

Koziołek Matołek "Władca Pustyni"
Adrian Borkowski

« 1 »
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Reklama

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Cybernat2000
  ostatnia aktywność: Dziś 08:31
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 2
  Wiktoriakasińska
  ostatnia aktywność: 07.02.2018
  łączna liczba komentarzy: 4
 • 3
  nixom
  ostatnia aktywność: 05.02.2018
  łączna liczba komentarzy: 12
 • 4
  OlaGuga
  ostatnia aktywność: 24.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 5
  ezer_kenegdo
  ostatnia aktywność: 25.11.2017
  łączna liczba komentarzy: 16