nasze media Najnowszy numer MGN 01/2018

Marcin Jakimowicz

|

MGN 11/2012

dodane 18.10.2012 09:55

Zakazane piosenki

Przeglądając jakieś forum trafiłam na Listę Zespołów Zakazanych przez Kościół . Czytając po kolei, zauważyłam tam takich wykonawców, jak: Queen , Michael Jackson i Linkin Park. Skoro są one zakazane przez Kościół, to czy słuchanie ich piosenek jest grzechem?

Asia, zapewniam Cię: nie ma żadnej zakazanej listy. Kto miałby ją robić? Czy wyobrażasz sobie, że Benedykt XVI odsłuchuje w przerwie między pisaniem kolejnej encykliki a modlitwą Anioł Pański nowy krążek Sepultury i sprawdza, czy piosenki mieszczą się w ramach katolickiego nauczania? Myślę, że niewiele osób w Watykanie w ogóle wie, że istnieje Linkin Park, który właśnie promuje swój najnowszy krążek Living Things.


Wiele razy widziałem w internecie podobne „zakazane listy”. Wszystkie były wyssane palca. Nie ma listy zakazanej przez Kościół, co wcale nie znaczy, że słuchanie Behemotha czy kapel o jednoznacznie demonicznym przekazie nie ma wpływu na nasze życie duchowe. Zupełnie inaczej taki przekaz przyjmie osoba chroniona przez sakramenty, inaczej ktoś kompletnie pozbawiony takiej ochrony. Egzorcyści mają tu wiele do powiedzenia.


Czy słuchanie określonego muzycznego stylu może wyrządzić krzywdę? – Mały Gość pytał niedawno o to ojca Fabiana Błaszkiewicza. „Muzyka sama z siebie nie jest zła. To tak jakby zapytać, czy kształty, jak koło czy kwadrat, mogą być same z siebie dobre lub złe” – odpowiedział jezuita. „Sam rytm pozostaje rytmem, a dźwięk dźwiękiem. Gorzej, jeśli dochodzi do tego zła treść, dołożona zostaje pewna atmosfera. Ideologia często wypełnia muzykę w straszliwy sposób”.
Nie wiesz, czy powinnaś słuchać jakiejś kapeli? A może (to sprawdzona metoda!) opowiesz Bogu o wokaliście, zespole, którego muza pulsuje w twoich słuchawkach? Może twoja „Zdrowaśka” będzie dla nich kołem ratunkowym?
Kiedyś spotkaliśmy się w naszej wspólnocie na modlitwie. Intencje były różne: pokój na świecie, zakończenie kolejnej wojny i tak dalej. „Pomódlmy się – rzucił ktoś – w intencji zespołów, których akurat słuchamy”. Po chwili zdumienia zaczęły padać różne nazwiska i nazwy kapel. Ja modliłem się za Tomka Budzyńskiego (słuchałem akurat Armii). Minęło kilka lat. Kompletnie zapomniałem o tamtej modlitwie.


Gdy zrobiłem do książki „Radykalni” wywiady z muzykami rockowymi, którzy spotkali żywego Boga mój kolega rzucił: „Pamiętasz? Kilka lat temu modliłeś się za Tomka Budzyńskiego. Przecież on jest bohaterem twojej książki!”. Zatkało mnie. Czy Bóg posłużył się ta małą, słabą modlitwą? Nie mam pojęcia.
Piszesz o Queen. Tuż przed śmiercią Freddie Mercury powiedział rozgoryczony: „Za żadne pieniądze nie mogłem kupić prawdziwej miłości”. Może jedna „Zdrowaśka” przydałaby mu się bardziej niż pisk rozhisteryzowanych, stłoczonych pod sceną fanek?
I rzecz najważniejsza: Piszesz: „Kościół zakazuje”, ale przecież Kościół to my wszyscy. Pamiętaj o tym! Nieustannie czytam na portalach internetowych „Kościół to, Kościół tamto”. Tak, jakby chodziło o jakąś złowrogą instytucję. Kościół żyje napędzany miłością Jezusa.

« 1 »
oceń artykuł
 • lukasz
  27.07.2013 23:20
  Miód na moje uszy Panie Redaktorze. Widziałem na tych listach nazwy chrześcijańskich zespołów, zwłaszcza obecność Strypera smuciła mnie gdyż wymienianie chrześcijanskiej Kapeli obok kata czy behemotha wydawało mi sie krzywdzące. Mam jednak problem z zespołem Def Leppard, za którym przepadam (od strony muzycznej, teksty na ile je rozumiem są płytkie i ubogie w znaczenie). Czy wie może Pan Redaktor czy wolno katolikowi słuchać Def Leppard? Podobno pod koniec utworu Love Bites jest jakies straszne bluźnierstwo a nie mam na tyle wprawnego ucha aby orzec czy te słowa rzeczywiście tam padają.
  pozdrawiam
  doceń 1
 • Tamer
  28.03.2015 22:46
  Czyli kościól może sie wtrącać teraz nawet w moje osobiste upodobania. Po prostu śmieszne :)) Oczywiście moim zdaniem nie jest to grzech
  doceń 1
 • Fanagaa
  07.05.2015 20:44
  Bardzo mi się spodobał ten artykuł. To prawda. Może ktoś słucha piosenki np. Katty Perry, bo się podoba jej rytm a nie tekst? Księża robią taką listę, bo ludzie w danej kapeli są np. żydami (patrz Linkin Park). Gdzie jest tolerancja? Kapela zabroniona, bo ktoś jest innego wyznania?
  doceń 0
 • Kazimierz57
  04.10.2015 15:17
  SZANUJĘ CUDZĄ ODMIENNOŚĆ, ORAZ TO, ŻE KTOŚ PISZE LEWĄ RĘKĄ, ŻE MA KATAR-KOKLUSZ-ŁUPIEŻ Z PRZERZUTAMI! SZANUJĘ LUDZKIE SŁABOŚCI I NIEMOŻNOŚCI. WQQ..WIA MNIE TO ŻE: MUZYKA ŁAGODZI OBYCZAJE, A BEZ MUZYKI ŚWIAT JEST DZIKI, A TEGO MI SIĘ ZABRANIA?! Z JAKIEJ RACJI?! ORGANY KOŚCIELNE RÓWNIEŻ WYTWARZAJĄ WIBRACJE I CZĘSTOTLIWOŚCI ZWANE: INFRA DŹWIĘKAMI - CZYLI SZKODLIWYMI! Słucham Pink Floyd, Rolling Stones....i wielu pozostałych! I BĘDĘ SŁUCHAŁ DALEJ! BO LUBIĘ!
  doceń 1

Reklama

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kubak0988
  ostatnia aktywność: 12.12.2017
  łączna liczba komentarzy: 3
 • 2
  zosiaficek
  ostatnia aktywność: 13.12.2017
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 3
  kamiś
  ostatnia aktywność: 08.11.2017
  łączna liczba komentarzy: 32
 • 4
  Eli31
  ostatnia aktywność: 09.12.2017
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 5
  sebastiankoziol
  ostatnia aktywność: 05.12.2017
  łączna liczba komentarzy: 2