PAP/p

dodane 10.05.2012 10:20

Diego Simeone górą

Piłkarze Atletico Madryt pod wodzą argentyńskiego trenera Diego Simeone po raz drugi w historii triumfowali w rozgrywkach Ligi Europejskiej.

W środowym finale w Bukareszcie pokonali 3:0 (2:0) inny hiszpański zespół - Athletic Bilbao. Dwa gole zdobył Kolumbijczyk Radamel Falcao, król strzelców rozgrywek.

Poprzednim razem Atletico triumfowało w LE w 2010 roku. Tym razem sięgnęło po puchar w jeszcze efektowniejszym stylu, wygrywając kolejno 12 meczów z rzędu. Ostatnią porażkę w tych rozgrywkach poniosło 20 października (z Udinese 0:2 w fazie grupowej).

Już do przerwy środowego spotkania na pięknym stadionie w Bukareszcie drużyna ze stolicy Hiszpanii prowadziła 2:0. Oba gole, zresztą bardzo efektowne, zdobył Radamel Falcao. Przy pierwszym trafieniu Kolumbijczyk popisał się precyzyjnym uderzeniem z okolic narożnika pola karnego w tzw. okienko bramki rywali. Zanim oddał strzał, sprytnym zwodem oszukał przeciwnika.

W 34. minucie znów "zatańczył" z obrońcami Athleticu, ale tym razem trafił do siatki z mniejszej odległości. Kolumbijczyk został po raz drugi z rzędu królem strzelców LE. W obecnym sezonie zdobył 12 goli, a w poprzednim - jeszcze jako zawodnik FC Porto - 17.

Po przerwie Baskowie rzucili się odrabiania strat. Największą przewagę osiągnęli po 70. minucie, gdy w ciągu krótkiego czasu stworzyli cztery dogodne okazje. Atletico odpowiadało jednak groźnymi kontrami. Po jednej z nich - w 80. minucie - Falcao trafił w słupek.

Pięć minut później wynik spotkania ustalił pomocnik Diego, były piłkarz m.in. FC Porto, Werderu Brema i Juventusu Turyn, a w poprzednim sezonie występujący w Wolfsburgu.